Nasadením troch tisícok policajtov na sobotňajšiu noc sa nemecký Kolín vyhol opakovaniu silvestrovského pobúrenia nad sexuálnymi útokmi na asi šesto žien zo strany mužov severoafrického výzoru.
Dosiahli to preverovaním zhruba 650 mužov prevažne severoafrického pôvodu, ktorí mali namierené do centra mesta na oslavy 31. decembra. Mnohí z tých, ktorých zastavili, boli údajne agresívni; 92 ľudí zadržali a 27 ďalších zatkli.
V celom Nemecku bola situácia rovnaká, pričom silnejšia prítomnosť polície a nepokryte rasové preverovanie Severoafričanov zabránili ďalším takýmto nechutným útokom.
No napriek pokoju, ktorý sa polícii v drvivej väčšine podarilo udržať, ju nemecká ľavica roznosila na kopytách za prejavy „zovšeobecňujúcich predsudkov voči celej skupine ľudí“, slovami bývalého sociálno-demokratického politika Christophera Lauera.

V niektorých prípadoch – a toto je jeden z tých prípadov – je precitlivená ľavica rovnako nebezpečne pomýlená ako proti-imigrantská pravica.
Netreba ani veľkú fantáziu, aby človek videl súvis medzi 1 200 ženami, ktoré sa stali obeťami sexuálynch útokov v celom Nemecku na Silvestra 2015, a medzi britským hlasovaním z júla 2016 za odchod z EÚ.
Určite sa vyskytujú v rétorike krajnej pravice, v proti-európskych stranách, ktoré sa pripravujú konkurovať vládam v tohtoročných voľbách v Holandsku, Francúzsku a Nemecku.
A aj keby ste chceli argumentovať, že prítomnosť skupín mužov, ktorí majú (možno) podobné zločinné úmysly ako tí z Kolína 2015, nestačí na oprávnenie policajtov, aby sa ich vypytovali, tak riziko, že sa takáto noc zopakuje, si nepochybne vyžadovalo silné opatrenia.
Lebo isté je jedno: keby sa tohto roku znovu 1 200 žien stalo obeťami útokov, Európa by explodovala.
Okrem toho: kontrolovanie papierov severoafrických mladíkov smerujúcich na pouličný večierok nepredstavuje diskrimináciu.
Metóda taharruš džamai, čiže „hromadného obťažovania“ žien davmi mužov, bola desivou taktikou egyptských bezpečnostných síl od roku 2005 – s cieľom zastrašovať demonštrantky v Káhire. Nie je to arabská spoločenská norma, ale odkedy sa objavila, podnecovala ju v Egypte rozšírená mizogýnia.
Polícii nemožno vyčítať ani snahu zabrániť sexuálnym zločinom, ktoré sa objavujú za noci v davoch, namiesto, aby ich vyšetrovala a trestala spätne. Z 509 kolínskych prípadov sexuálnych útokov minulý rok bolo neskôr možné identifikovať iba 83 podozrivých z celkovo 2 000 a len šiestich sa podarilo usvedčiť.
Nemáme často príležitosť chváliť prácu polície, ale teraz tá príležitosť je. Namiesto toho by sa však mali hanbiť ľudskoprávne skupiny, ktoré radia toleranciu voči správaniu, ktoré by ubližovalo obetiam a ničilo Európu.