Autor je predsedom skupiny liberálov v Európskom parlamente
V Spojených štátoch dospeli k záveru, že Rusko viedlo dezinformačnú a hackerskú kampaň s cieľom ovplyvniť americké prezidentské voľby v prospech Donalda Trumpa. Možno sa nikdy nedozvieme, aká úspešná bola kybernetická operácia Ruska, ale vieme naisto, že Kremeľ dosiahol, čo chcel.
Časopis Time sa pomýlil, keď vymenoval Trumpa ako svoju Osobnosť roka 2016. Toto bol evidentne rok ruského prezidenta Vladimira Putina.
Útok na USA možno bol predzvesťou ďalšieho volebného zasahovania v Európe, kde sa teraz predstavitelia predbiehajú, aby bránili ruským počítačovým operáciám pred viacerými dôležitými voľbami roku 2017 vrátane holandských, nemeckých a francúzskych.
Predošlé kybernetické útoky v Európe nevysvetliteľne pripomínajú údajné Ruskom podporované hacknutie Demokratického národného výboru v USA.
Rukopis kybernetických útokov
Začiatkom roku 2015 hackla skupina prepojená na ruskú vládu nemecký parlament Bundestag, ukradla tajné spisy a dala ich WikiLeaks, ktorá ich zverejnila. Nemecký federálny úrad na ochranu ústavy obvinil Rusko, že zorganizovalo podobné útoky na počítačové systémy nemeckej vlády.
V novembri tohto roku tiež prežila rozsiahly počítačový útok Európska komisia a hoci páchateľ ostáva neznámy, je jasné, že iba veľmi málo jednotlivcov alebo organizácií je schopných takejto operácie.
Kybernetické útoky sú len jedným prvkom v širšej hybridnej vojne, ktorú vedie Rusko proti Západu. Rusko okrem toho pomohlo extrémne pravicovým nacionalistickým organizáciám a populistickým hnutiam v celej Európe, napríklad poskytnutím pôžičiek Národnému frontu Marine Le Penovej vo Francúzsku a tým, že poskytlo mediálny priestor politikom britskej Nezávislej strany v hlavnom vysielacom čase ruskej štátnej televízii Russia Today.

Trump pomôže Le Penovej
“Rusko poskytlo pôžiky Národnému frontu Marine Le Penovej vo Francúzsku a mediálny priestor politikom britskej Nezávislej strany (UKIP) v hlavnom vysielacom čase ruskej štátnej televízii Russia Today.
„
Prezident USA Barack Obama nakoniec sľúbil, že zareaguje na Putinov útok na americkú demokraciu (už to urobil, keď vyhostil amerických diplomatov, pozn. red.), ale mal urobiť viac – a konať oveľa skôr.
Európania by boli blázni, keby očakávali pomoc od nadchádzajúcej Trumpovej vlády. Trumpov hlavný stratég Stephen Bannon – bývalý výkonný riaditeľ americkej dezinformačnej internetovej stránky Breitbart News – otvorene ponúkol, že pomôže Le Penovej vyhrať francúzske prezidentské voľby na jar.

Rusi dávajú veľa na propagandu
Oficiálne ruské zdroje pripúšťajú, že len za rok 2016 minuli 1,2 miliardy eur na kampane v zahraničných médiách.