Autorka je riaditeľka Krajanského múzea Matice Slovenskej v Martine
Na stránkach denníka SME hodnotiace stanovisko spisovateľky Ireny Brežnej, ktorá vyjadrila svoj názor na obsah štvrťročníka Slovenské zvesti – periodika krajanov žijúcich vo Švajčiarku.
Autorka kriticky hodnotí jeho obsah, kde časopisu odporúča, aby sa venoval najmä aktuálnym ekonomickým témam a slúžil ako periodikum, ktoré by na svojich stránkach prinášalo informácie, ktoré by pomohli Slovákom lepšie sa orientovať v ekonomickom systéme Švajčiarska.

Je dôležité uvedomiť si, že krajanské periodiká nemajú za úlohu informovať o ekonomike daného štátu, ale najmä zoceľovať a utužovať krajanskú komunitu žijúcu mimo materskej krajiny. Ponúkajú priestor na to, aby daná komunita informovala o svojich aktivitách, vzdelávala, podporovala materinskú reč i národné cítenie.
Slovenské zvesti sú tlačovým orgánom Združenia Slovákov vo Švajčiarsku, ktoré ho nielen vydáva, ale aj vlastní. Dopisovateľom Slovenských zvestí je aj Matica slovenská (avšak môže sa ním stať ktokoľvek, kto do redakcie zašle svoj článok). Do tohto periodika pripravuje články týkajúce sa krajanskej problematiky, aktualít z Matice slovenskej, články reflektujúce významné jubileá národovcov, spomienkové články i články náučné.
Združenie Slovákov vo Švajčiarsku, tak, ako samo na svojich stránkach uvádza, je národno-kultúrna, spoločenská a nezárobková organizácia Slovákov a ich priateľov vo Švajčiarsku, s týmito hlavnými cieľmi: združovať osoby slovenskej národnosti, udržiavať a oživovať u nich národné povedomie, jazyk, kultúru a tradície; združovať osoby iných národností a vzbudzovať u nich záujem o Slovákov a Slovensko; propagovať slovenskú kultúru a umenie; organizovať medzi združenými osobami spoločenské styky, vzájomnú výpomoc a výmenu názorov, spolupracovať s organizáciami s podobným zameraním.
Podľa týchto cieľov redaktori koncipujú aj obsahovú náplň ich tlačového orgánu – Slovenských zvestí. Matica slovenská do periodika zasiela rozličné články, redakcia ich vhodnosť posudzuje a v prípade záujmu uverejňuje. Občasne ich spestruje aj fotografiami či obrázkovým materiálom, ktorý zasielajú sami autori textu, inokedy ich doplní redakcia.
K názoru pani Brežnej sa vyjadrila aj šéfredaktorka Slovenských zvestí, pani Eva Solmošiová: „Noviny tlačíme v náklade 400 ks výtlačkov. Vydávame ich nepretržite od roku 1969. Dnes je to už 48. ročník. Informujeme nimi krajanov žijúcich vo Švajčiarsku o svojej činnosti, podujatiach či o životných cestách našich ľudí vo Švajčiarsku, ako aj o dianí na Slovensku. Naše Slovenské zvesti majú čisto informatívny charakter. (...) Mám pocit, že pani Brežná čítala len naše posledné dve čísla. (...) A to som ju oslovila ja sama pri jednom nedávnom osobnom stretnutí. Myslím, že ani netuší ako naše Združenie funguje, respektíve ako fungujú spolky v zahraničí. Všetko sú neziskové organizácie tvorené dobrovoľníkmi žijúcimi v zahraničí. Všetko čo robia, robia bez nároku na honorár. Nie sme profesionáli a ani žurnalisti.“
Je dôležité uvedomiť si skôr, ako vyslovíme kritiku, kto je vlastníkom periodika, akými cieľmi sa vydavateľ zaoberá, komu periodikum slúži a kto je jeho čitateľom.
Štvrťročník Slovenské zvesti vychádza z kultúrnych (nie ekonomických) potrieb krajanov – a pre krajanov.
Autor: Zuzana Pavelcová