Spoločná výzvedná správa o ruskom hacknutí novembrových prezidentských volieb v USA bola zaujímavým, ale vo finále nevzrušujúcim čítaním.
Nielen preto, že nám už oznámili jej najštvavejšie zistenia v týždňoch predchádzajúcich piatkovému zverejneniu; ale aj preto, že sa ani nedokázalo a teraz ani nepôsobí pravdepodobne, že by boli tieto skryté operácie podstatne ovplyvnili výsledok.
Po prvé, správa pripúšťa, že Rusko bolo presvedčené, že má dôvody zasahovať do vnútroštátnych záležitostí USA, pričom podotýka, že „Putin verejne poukázal na odhalenie Panama Papers a na olympijský dopingový škandál ako na Amerikou riadené úsilie očierniť Rusko“.
Zverejnenie e-mailov Demokratickej strany bolo teda aktom pomsty s cieľom ukázať pokrytectvo Ameriky, a nie šokujúco agresívnym odklonom v Putinovej zahraničnej politike.

Po druhé, správa opisuje, ako Rusko premenilo na zbrane svoje krádeže e-mailov prostredníctvom odhalenia cez WikiLeaks, a tiež kritické a dokonca nepravdivé spravodajstvo Moskvou riadených televízií RT a Sputnik, ktorému pomáhali horúčkovité príspevky internetových trollov.