Autor je ochranár a autor listu budúcim ochranárom datovaného 8. 1. 1977
Presne pred 40 rokmi (8. januára 1977) dostala približne stovka aktívnych ľudí, prevažne Bratislavčanov, list. Okrem iného sa v ňom písalo:
"Všetko najlepšie v novom roku, drahý občan, keďže Tvoj vzťah k prírode a pamiatkam je všeobecne známy a keďže na základe toho možno predpokladať, že zánik hodnôt, ktoré príroda a pamiatky predstavujú, pociťuješ ako jednu z existenčných hrozieb, dovoľujeme si ponúknuť Ti členstvo v Slovenskom zväze ochrancov prírody a krajiny (SZOPK).
Nemožno sa spoliehať, že spomínanú hrozbu zmierni niekto iný, ako práve Ty. SZOPK by Ti v tom mohol pomôcť, lebo celé jeho stanovy sú na to zamerané.
Nepochybujeme o tom, že Ťa trápi ochrana prírody a tvorba krajiny a jej obyvateľa v tom najvšeobecnejšom zmysle... Je však celkom možné, že vo svojej koncepcii vzopretia sa hrozbe, ktorá vyplýva zo zániku spomínaných hodnôt, nerátaš s prácou v "akejsi" organizácii alebo ak, máš o nej vlastnú predstavu.
Zachránené pamiatky: práca ochranárov
Súčasťou listu bol aj malý sociologický prieskum s otázkou, či je v súčasnosti možné, aby záujmová organizácia nejako prispela k záchrane prírody, pamiatok a k tvorbe zdravšieho životného prostredia. A tiež s druhou otázkou, či oslovenému niečo okrem zaplatenia členského bráni vstúpiť do SZOPK.
Z adresátov listu a z niekoľkých desiatok ich priateľov a priateliek (najmä z Prírodovedeckej fakulty UK a SAV) sa stalo jadro entity či fenoménu, ktorý do histórie vstúpil pod názvom Bratislavské ochranárstvo, alebo všeobecnejšie ochranári.
Na jeho pôde sa postupne stretlo asi 2000 aktivistov a aktivistiek. Počas niekoľkých rokov svojej existencie sa stali príťažlivým vzorom alternatívneho spôsobu aktívnej existencie.
Zostali po nich desiatky opravených pamiatok (od dreveníc, cez technické pamiatky, stredoveký dom v Banskej Štiavnici až po kláštor v Marianke), početné prírodné rezervácie, návrh Národného parku Podunajsko i publikácia Bratislava/nahlas, ktorú neskôr Václav Havel nazval slovenskou obdobou Charty 77.