Autor je bývalý generálny tajomník OSN
Južný Sudán, najmladšia krajina na svete, oslávila piate výročie. V roku 2011 som sa v hlavnom meste Juba zúčastnil na oslavách nezávislosti. Dúfali sme, že tak dlho trpiaci ľud v krajine bohatej na ropu konečne po zdĺhavej občianskej vojne zazrie ovocie mieru.
Namiesto toho Južní Sudánci čelia oveľa smutnejšiemu výročiu. Tento mesiac sú to tri roky, čo krajinu zachvátila vojna.
Zomreli desiatky tisíce ľudí. Štruktúra spoločnosti je otrasená, ekonomika zničená. Milióny ľudí boli vysídlené zo svojich domovov. Hlad a chudoba sa prudko rozmáhajú.
Šesť miliónov ľudí v Južnom Sudáne dnes potrebuje život zachraňujúcu pomoc. Toto číslo rýchlo stúpa s tým, ako sa konflikt zintenzívňuje. Vláda Južného Sudánu zároveň čoraz viac sprísňuje obmedzenia voči Misii OSN v Južnom Sudáne (UNMISS) a humanitárnym organizáciám.
Hrozí genocída
Aj ľud Južného Sudánu mal po prijatí nezávislosti po rokoch vojny svoje nádeje. Ich lídri nesú primárnu zodpovednosť za zradenie dôvery svojho ľudu a privedenie krajiny do stavu biedy a mizérie.
Prezident Salva Kiir na základe etnického pôvodu potlačil disent, umlčal médiá, vylúčil významných juhosudánskych aktérov z mierového procesu a jednostranne realizoval dohodu o voľbách. Boje sa nateraz rozšírili po celej krajine.
Ďalší lídri v Južnom Sudáne, ako napríklad Riek Machar a ďalší aktéri ozbrojenej opozície, vyostrujú konflikt a manipulujú s témou etnického pôvodu v prospech politického zisku.
Existuje vysoké riziko, že masová brutalita, ktorá zahŕňa aj opakované etnické čistky, sa bude ešte stupňovať a vyústi do genocídy.
Politické riešenie
Hoci ľud Južného Sudánu trpí, ani v Bezpečnostnej rade ani v regióne zatiaľ nenašli zhodu, čo len poskytlo viac času na mobilizovanie zdrojov a pokračovanie zabíjania.
Vzhľadom na rozsah tejto skazy, Bezpečnostná rada OSN, regionálne organizácie a medzinárodné spoločenstvo musia zvýšiť svoj podiel zodpovednosti. Kľúčoví aktéri, ako napríklad bývalý malijský prezident a vysoký predstaviteľ Africkej únie pre Južný Sudán Alpha Oumar Konaré, sa o krajinu výrazne zasadili. Všetci však musíme urobiť viac, aby sme krízu ukončili.
Sám som prijal niekoľko rohodnutí, aby sa zvýšil výkon misie UNMISS. Ale len posilnenie mierovej misie v záujme lepšieho výkonu a ochrany civilistov konflikt neukončí. Potrebujeme politické riešenie.
To znamená zastavenie bojov, po ktorom bude nasledovať skutočne inkluzívny politický proces. Ak sa to neudeje okamžite, Bezpečnostná rada môže presadiť zbrojné embargo a cielené sankcie, aby zmenila plány zúčastnených strán a primäla ich k mieru.
Ďalším dôležitým faktorom je prijatie zodpovednosti. Tí, čo sú zodpovední za hanebné zločiny, by mali byť postavení pred spravodlivosť, od najvyššej úrovne až po vojaka vykonávajúceho príkazy.
Čas beží. Bojujúce strany sú po skončení obdobia dažďov pripravené na ďalší začarovaný kruh násilia. Zodpovednosť za obnovenie inkluzívneho dialógu je priamo na všetkých lídroch krajiny.
Ak zlyhajú, medzinárodné spoločenstvo, región a najmä Bezpečnostná rada, budú musieť sankcionovať lídrov na oboch stranách. Dlžíme to ľudu Južného Sudánu, ktorý už trpel príliš veľa a príliš dlho.
Tento komentar uz vysiel v americkom Newsweeku 16.decembra 2016.
Autor: Pan Ki-mun