Autorka je spisovateľka, žije v Bazileji
Mladí ľudia, ktorí vyťahujú z kontajnera na odpadky tričká a tenisky, nie sú vždy bezdomovci.
Môžu to byť noví anarchisti a neželajú si, aby ste ich v návale dobrotivosti obdarovali novo zakúpenými teplákmi v krásnom obale. Iba by ste sa prezradili, že patríte k deštruktívnemu druhu prepchávajúcemu zemeguľu odpadom.
Veď je dosť odhodeného, ktoré sa dá oprať a zaštopkať. A v bohatom výbere určenom na zánik sa ekologicky uvedomelí aj dosýta najedia.
Vládni činitelia nie sú pre týchto radikálov skromnosti žiadnou autoritou, kým nepresadnú z limuzíny na bicykel či kolobežku, nebudú si pochutnávať na lahôdkach po dátume spotreby a rokovať v ošatení zdedenom po starších súrodencoch - tým posledným by iba obnovili dobrú slovenskú tradíciu.
Antikonzumerizmus v podobe takzvaného kontajnerovania je medzinárodné hnutie reagujúce na reprodukciu množstva nezmyselných vecí a balenia, ktoré sa stalo takisto dôležitým ako jeho obsah.
Umelou hmotou naplnené žalúdky vtákov a rýb, spôsobujúce kŕče a smrť, sú predzvesťou budúcnosti celej planéty. Samoobsluha v kontajneri ako spôsob recyklovania a zároveň politický program je zúfalý výkrik v našom svete, po ktorom sa preháňa viac než miliarda áut a jedlé potraviny hnijú v odpade.
Títo askéti nečakajú na zmenu zhora, sami konajú a svoje sídlo si vytvorili v ekonomicky upadnutom Grécku.
Usadili sa v osemposchodovom dome v centre Atén, pomenovali ho Khora, čo znamená v starogréčtine mesto, nie hocijaké, ale utopické.