Autor je členom OZ Progresívne Slovensko, autorka je riaditeľkou Ligy za ľudské práva (HRL)
Za posledné mesiace hádam ani neprejde týždeň, v ktorom by sme sa nedozvedeli o tom, že za krízu Západu, demokracie, liberalizmu a dôveru ľudí v ľudské práva môže multikulturalizmus, cez ktorý islam povedie k útlaku žien.
Najväčším problémom Západu v lete bolo, že niektoré ženy nosia na pláž burkini. Národne orientovaná strana chce na Slovensku riešiť zákaz buriek, ktoré tu nosí nula žien.
Experti na útlak žien
Najnovšie sa príspevkom k tejto diskusii blysol Ivan Mikloš, ktorý v dvoch vetách nezabudol spomenúť tzv. „no-go“ zóny vo Francúzsku alebo tolerovanie šaríe vo Veľkej Británii. Nechajme bokom, že tvrdenia o no-go zonách a šaríi boli opakovane vyvrátené. Žijú si vlastným životom.
Ale o to tu nejde. Aj keby každá veta o no-go zónach a tolerovaní šaríe na Západe bola pravda, viac ako toto by nás malo zaujímať, čo ľudia ako Ivan Mikloš a ostatní, ktorí za 24 rokov mali možnosť zásadne ovplyvniť fungovanie tejto spoločnosti, spravili a robia pre ľudí, ktorí tvoria viac ako polovicu našej spoločnosti – teda pre ženy.
Mzdový rodový rozdiel – teda rozdiel v platoch medzi mužmi a ženami, je podľa Súhrnnej správy o stave rodovej rovnosti na Slovensku za rok 2015 Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR jeden z najvyšších v Európskej únii, až na úrovní 18 percent, čiže priemerný hodinový zárobok žien tvorí iba 82 percent z mužskej priemernej mzdy.
Problémy "našich" žen
Platová nerovnosť sa najviac prejavuje v podnikateľskom prostredí a pri vysokoškolsky vzdelaných mužoch a ženách a plat ženy tiež negatívne ovplyvňuje materstvo a práca v tzv. ženských profesiách.
Nejde teda len o problém chudoby, práve naopak, túto situáciu podporujú aj vzdelaní a úspešní muži, ktorí platovú nerovnosť podporujú alebo jednoducho nespravia nič, aby jej zabránili.