Autor pôsobí na Univerzite Komenského v Bratislave
Od novembrovej výhry Donalda Trumpa v prezidentských voľbách pretrváva v Amerike, ale aj vo svete šok. Ako sa blíži inaugurácii, pocit pretrváva.
Najväčšiu porážku však v týchto voľbách neutrpela Hillary Clintonová, ale skôr politická analýza. Takmer nijaký expert totiž nepredvídal Trumpovo víťazstvo – nijaký mediálny analytik, nijaký politický komentátor, nijaký univerzitný profesor.
Dosť sa popísalo o tom, čo sa v týchto voľbách odohralo a prečo, no v skratke možno povedať, že Trump vyhral preto, že „politika záujmov“ zatienila „politiku identity“.
O čo išlo strednej triede
Pozrime sa najskôr na „záujmy“ – najmä na záujmy veľkej časti americkej strednej triedy, ktorá v prevažnej väčšine volila Trumpa.
“Republikánska strana poukazuje na to, že problém predstavuje Washington, hoci práve veľké percento týchto washingtonských politikov sú republikáni!
„
Celé roky zažíva americká stredná trieda ekonomický úpadok. Čoraz viac pracovných miest sa z USA presúva do zámoria, a to nielen do Číny – do mnohých iných štátov, ako je Bangladéš, Indonézia, Mexiko, Vietnam atď., kde sú platy oveľa nižšie.
Zároveň prudko rastie prílev imigrantov do USA a mnohí Američania si tieto dve skutočnosti – svoju vlastnú ekonomickú situáciu a prílev cudzích štátnych príslušníkov – dávajú do súvislosti. Výsledkom je postupný nárast frustrácie ba až hnevu strednej triedy, ktorý navyše spôsobil jej spojenectvo s pracujúcimi, ktorých ekonomická situácia sa takisto zhoršuje.
K tomu treba pridať fakt, že Demokratická strana – najväčšia politická strana v USA, ktorej zástupcovia vládli z Bieleho domu posledných osem rokov – akoby na celý problém nereagovala. Skôr sa zaoberala „otázkami identity“, t. j. problematikou práv homosexuálov, žien, transrodových ľudí, otázkou manželstva atď.
Dokonca aj reformu zdravotnej starostlivosti (tzv. obamacare) – zásadný politický úspech prezidenta Obamu, korunujúci jeho prezidentský mandát – vníma veľká časť strednej triedy nanajvýš kriticky.
Za posledných desať rokov sa Demokratická strana vlastne čoraz viac zaoberala rozmarmi svojho ultraľavicového krídla, kvôli čomu „stratila kontakt“ s reálnymi záujmami priemerného Američana.
Nepolitickí republikáni
Nasledujúce štatistiky, zverejnené denníkom NY Times, sú viac ako výrečné: hoci v novembri Donald Trump prehral o 2,8 milióna priamych hlasov, ak však nezapočítame štáty Kalifornia a New York – dva štáty, kde dominuje problematika „identity“ – vyhral o 3 milióny hlasov. Inými slovami, veľká časť strednej triedy hlasovala zaňho.
Neznamená to však, že by sa Republikánska strana, ktorá prevažuje v americkom Kongrese, viac zaoberala „politikou záujmov“. Naopak, Republikánska strana už roky hrá „anti-politickú“ hru – poukazuje na to, že problém predstavuje Washington a jeho kariérni politici, hoci práve veľké percento týchto washingtonských politikov sú republikáni!