Autorka je publicistka, žije v Tel Avive
Urobili by ste si selfie na pohrebe? Usmievajúc sa do kamery mobilu uprostred hrobov, prípadne stojac na rukách a opierajúc sa o náhrobný kameň? Pravdepodobne nie.
A čo takto pamätníky, ktoré sú venované veľkým tragédiám? Tam už nie je také jasné, kde presne leží hranica taktu a vhodného správania.
Práve na tento problém upozornil izraelský umelec a satirik Shahak Shapira, ktorý si „prepožičal“ niekoľko najbláznivejších selfies z pamätníka holokaustu v Berlíne a „mierne“ ich pretvoril.
Na stránke jeho projektu Yolocaust (Yolo je akronym pre populárny anglický haštag „you only live once“, v preklade „žiješ len raz“) sa objavili zábery, kde sa ľudia fotografujú v rôznych pózach medzi masívnymi betónovými obdĺžnikmi, ktoré tvoria rozsiahly pamätník.
Ak však myškou prejdete po fotografii, zmení sa zrazu na čiernobielu a pozadie pamätníka sa premení na historické zábery z koncentračného tábora. Napríklad dievča predvádzajúce stojku na rukách má za sebou miestnosť s kopou vyziabnutých tiel, ktoré sú nahádzané jedno na druhom.

Koláže spustili búrlivú diskusiu o tom, ako by sa ľudia mali správať na podobných miestach. Shapira, ktorý už vyše desať rokov žije v Berlíne, tvrdí, že pamätník by návštevníci mali brať s úctou, keďže pre mnohých betónové obdĺžniky symbolizujú hroby šiestich miliónov zavraždených Židov.