Utorkové rozhodnutie Najvyššieho súdu Veľkej Británie, že parlament musí schváliť plán britskej vlády spustiť proces odchodu z Európskej únie, pravdepodobne nezabráni, ba dokonca asi ani výraznejšie neodloží brexit.
Poskytne však tým, ktorí sú proti tomuto rozhodnutiu – vrátane vlád Škótska a Severného Írska –, ďalšiu príležitosť verejne prezentovať svoje argumenty, nielen proti výsledkom letného referenda, ale aj proti britským opatreniam nepísanej ústavy.
A je pravdepodobné, že ako také len ďalej rozdelí krajinu a prehĺbi úzkosť z budúcnosti Británie.

Očakáva sa, že premiérka Theresa Mayová udrží brexit mimoriadne krátky, aby predišla pripojeniu časovo náročných noviel poslancov, ktorí sú proti brexitu (Škótska národná strana ich navrhla 50 – a stále pribúdajú).
Keďže vodca Labouristov Jeremy Corbin takisto sľúbil, že opozícia sa nebude snažiť mariť verdikt referenda, toto by malo zaručiť, že vláda bude schopná otvoriť rozhovory o odchode s Bruselom podľa plánu v marci.
No škótska premiérka Nicola Sturgeonová poznamenala, že súd jednomyseľne rozhodol, že s vládami s prevedenými právomocami sa netreba radiť, a dodala, že „je čoraz jasnejšie“, že Škótsko bude musieť usporiadať ďalšie referendum o nezávislosti od Anglicka, čo by znamenalo ďalšie hlasovanie o pokračovaní členstva v EÚ.