Autor je finančný analytik v XTB
Záver z minulotýždňového zverejnenia detailov ohľadom britského plánu pre brexit je, že otvorené hranice a vysoké platby do rozpočtu EÚ sú pre Britániu vysokou cenou za to, aby si udržala prístup na jednotný trh.
Premiérka Mayová zároveň dodala, že sa Británia bude snažiť o čo najširší možný prístup na trh EÚ, nechce však kopírovať žiadny existujúci model. V praxi to znamená, že Británia sa bude snažiť o podobnú dohodu voľnom obchode, akú má v súčasnosti EÚ uzatvorenú s Kanadou či Južnou Kóreou.
Obe dohody eliminujú clá na takmer 99 percent tovarov, najviac chránený ostáva sektor poľnohospodárstva. Ak by došlo k dohode na takejto forme obchodných vzťahov, tak s výnimkou poľnohospodárstva by sa toho veľa pri vzájomnom toku tovarov nezmenilo.
Trh so službami sa obmedzí
Výraznou obmenou by však prešiel obchod so službami. Obe spomínané dohody síce umožňujú určitý prístup druhej strane na trh so službami, má to však ďaleko od európskeho passportingu, v rámci ktorého môže poskytovateľ služby ponúkať svoje produkty v inej členskej krajine bez obmedzení.
Teoreticky si Británia môže vyrokovať zachovanie tohto passportu, avšak to by sa museli rovnakým smerom vyvíjať regulácie v oboch ekonomikách.
Minimálne pri finančnom sektore je spoločný postup pri regulácii s EÚ málo pravdepodobný. Banky sídliace v Londýne pravdepodobne prídu o možnosť obsluhovať trh EÚ, aj preto viaceré z nich ohlásili v posledných dňoch sťahovanie ďalších operácií na kontinent.
Takáto forma obchodnej dohody by mala byť jednoznačne v záujme EÚ, pretože minimalizuje dosahy na jej ekonomiku. EÚ 27 totiž do Británie vyváža podstatne viac tovarov, ako z nej dováža. Pri službách, ktoré by ňou utrpeli podstatne viac, je to naopak.
Británia viac pocíti clá
Británia si však vyberá ešte z horších alternatív, a tak by dohoda, ktorá by zmiernila vplyvy brexitu na ekonomiku prostredníctvom zachovania voľného pohybu väčšiny tovarov, mala byť pre ňu akceptovateľná. A to aj napriek tomu, že by neuchránila časť poskytovateľov služieb a poľnohospodárov, pre ktorých je EÚ hlavným exportným trhom.
Ak by sa takúto dohodu nepodarilo vyrokovať, tak by sa vzájomný obchod medzi EÚ a Britániou riadil podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie. A to by znamenalo clá.