SME
Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Chcete vedieť, ako dopadne Amerika? Sledujte, či prežije otvorený internet

Pokus o zrušenie sieťovej neutrality bude dobrým testom toho, ako dopadnú Spojené štáty pod Trumpom.

Ameriku aj Európu čakajú ďalšie protesty za otvorený internet. (Zdroj: SITA/AP)

Ú radník nastupuje do auta a chystá sa na párkilometrovú jazdu mestom do práce. Už niekoľko minút po odchode z domu mu cestu zahradí dav protestujúcich ľudí.

Netrvá dlho, aby si uvedomil, že cestu zahradili konkrétne jemu. „Tom, na čej si strane? Si s ľuďmi alebo s telekomunikačnými firmami?“ skanduje dav a máva transparentmi s nápismi Zachráňte internet.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Vtedajší šéf telekomunikačného úradu Tom Wheeler musel otočiť auto. V novembri pred tromi rokmi išiel do práce nakoniec vlakom.

Keď Wheeler ako bývalý lobista telekomunikačných firiem nastúpil do úradu, ktorý mal zákazníkov strážiť pred svojvôľou jeho bývalých zamestnávateľov, vyslúžil si vlnu nevôle. Protesty ešte zosilneli, keď sa rozbehla debata o zakotvení takzvanej sieťovej neutrality pre telekomunikačných operátorov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Čo je sieťová neutralita

Spojené štáty čaká zápas o budúcnosť internetu, v ktorom bude proti sebe stáť presvedčenie vlády a záujem ľudí skrytý za nudným pravidlom.

Pravidlo zjednodušene hovorí, že poskytovateľ internetového pripojenia musí zákazníkom doručiť akýkoľvek obsah na webe za rovnakých podmienok.

Nemôže sa napríklad dohodnúť s Facebookom a stránku sociálnej siete otvoriť rýchlejšie ako iné rovnako veľké weby.

Sieťová neutralita je jeden z kľúčových predpokladov na dobré fungovanie internetu a pravidlo často obhajuje aj jeden z vynálezcov webu Tim Berners-Lee. Operátori však vďaka nemu majú menší manévrovací priestor na vytváranie cien. Tvrdia, že regulácia je zbytočná a brzdí inovácie a investície do budovania sietí.

Veľké firmy kontrolujúce americký telekomunikačný trh by chceli pravidlo zrušiť. Ochrancovia práv zákazníkov tvrdia, že bežný spotrebiteľ by tým utrpel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Keď sa naposledy uvažovalo o tom, že by sa zo sieťovej neutrality spravili veľké výnimky, ľudia v Amerike nepustili šéfa telekomunikačného úradu do práce a začali písať svojim zástupcom v Kongrese. Wheeler nakoniec (možno pod tlakom) kritikov prekvapil. Telekomunikačný úrad pod jeho vedením zaviedol pomerne silné pravidlá pre sieťovú neutralitu a začal ich dôsledne zavádzať do praxe.

Teraz sa jeho prácu pokúsia rozobrať. Vláda Donalda Trumpa do čela úradu dosadila Ajita Paia, ktorý sa proti sieťovej neutralite stavia dlhodobo. Keď úrad pravidlo začal presadzovať, Pai ho označil za pomýlené s tým, že verí v jeho neskoršie zrušenie.

Teraz dostane možnosť. Je takmer isté, že ministerstvá aj úrady pod Trumpom sa sieťovú neutralitu pokúsia rozobrať. Republikáni ju tradične vnímajú ako neprimerané zasahovanie štátu do súkromného biznisu telekomunikačných firiem, čo ide hlboko proti presvedčeniu strany.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dom s garážou, hospodárskou budovou aj s rozľahlým pozemkom v Revišskom Podzámčí kúpila Enter AD Michala Gučíka v roku 2020

Gučík tvrdí, že sa ku kauze tunelovania Vojenského spravodajstva nemôže vyjadriť.


6 h
Americká výskumná stanica McMurdo na Antarktíde.

Prípady sa dejú dlhodobo.


9 h
Peter Schutz

Na mastnú pokutu z Bruselu má Slovensko peňazí dosť.


8 h
Marián Pavla, predseda družstva Lovčica-Trubín

Bez dotácií nedokážu slovenskí farmári konkurovať Západu ani Ukrajine.


15 h

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Na mastnú pokutu z Bruselu má Slovensko peňazí dosť.


8 h

Keď ju miluje, tak čo toľko rieši?


11 h
Ilustračná snímka.

Rozsah podkopania demokracie v oboch štátoch je málo známy.


Edit Zgut-Przybylska 11 h
Z pražského augusta 68 spravil Josef Koudelka vyše desaťtisíc fotografií. Svet ich obdivoval a jemu prisúdil cenu za statočnú reportáž. Tento rok  z nich vyšla kniha Invaze 68. Koudelka by ju chcel vydať aj v Rusku.

Mocou bezmocných je bezpodmienečná láska a kreativita.


Fedor Gál 12 h
SkryťZatvoriť reklamu