Európska pracovná sila starne už celé desaťročia a tento trend bude pokračovať. Slovensko sa nijako nelíši a už dnes je 13 percent slovenskej pracovnej sily vo vekovej kategórii 55 - 64 rokov. V roku 2035 bude mať podľa očakávania 20,6 percenta slovenských pracujúcich 55 - 64 rokov.
Imigrácia je jedným zo spôsobov, akým krajiny dopĺňajú mladú pracovnú silu, ale s tým, ako sa ľudia dožívajú dlhšieho veku, nastáva tlak skúmať, ako môžu pohodlne a produktívne pracovať, aj keď starnú.
S vypätým penzijným systémom a neustále sa zvyšujúcim vekom odchodu do dôchodku sa to stáva čoraz naliehavejším problémom. Starnúca pracovná sila sa všeobecne spája s nižšou produktivitou – niečím, čo robí hospodárstvo menej konkurencieschopným, ale novšie výskumy ukazujú, že to nemusí byť nevyhnutne pravda.
„Produktivita sa v skutočnosti nezakladá na veku, ale na „pracovnej schopnosti“,“ hovorí Juhani Ilmarinen, bývalý zamestnanec Fínskeho inštitútu pre pracovné zdravie, ktorý prednášal o takzvanom Indexe pracovnej schopnosti (WAI).
WAI meria vzťah medzi prácou a zdrojmi, ktoré má pracujúci na vykonanie tejto práce. Prieskum sa snaží primať pracujúcich, aby si zmerali vlastnú schopnosť vykonávať svoju prácu v porovnaní s požiadavkami pracovného miesta.
Výsledky môžu byť rôznorodé a mať rôzne uplatnenie, ale najpraktickejšie je, že môžu pomôcť zamestnávateľovi prispôsobiť základné prvky pracovného miesta, aby dostal zo starších zamestnancov to najlepšie.
V jednom prípade z Nemecka mali starší vodiči autobusov horšie výkony ako ich mladší kolegovia. Prieskum tiež zistil, že starší šoféri sa cítili príjemnejšie na predmestských trasách ako v centre mesta. Po zreorganizovaní trás boli starší a mladší vodiči rovnako produktívni.