Autor je analytik GLOBSEC Policy Institute
Zdá sa, že Zeitgeist zmeny vládne celou západnou hemisférou. Aká zmena to bude a čo bude nasledovať, keď padnú dnešné piliere stability a bezpečnosti, vieme veľmi málo.
V informačnom šume a sústredení sa na podrobnosti a škandály však zaniká niekoľko veľmi dôležitých skutočností. To, čo navonok vyzerá ako spontánna a prirodzená zmena nálad celej spoločnosti, je dôsledok viacerých faktorov.
“Cambridge Analytica sa preslávila kampaňou na podporu brexitu, najal si ju v lete 2016 aj tím Donalda Trumpa.
„
Na prvom mieste je technologická zmena – masové rozšírenie internetu, lacných smartfónov a sociálnych sietí radikálne zmenilo spôsob komunikácie medzi politickými predstaviteľmi a ich voličmi. Zároveň sa zásadne zmenili možnosti na mobilizáciu a spájanie ľudí okolo tém či záujmov.
Keď sa tento proces začal, všetci dúfali, že okamžitý a masový prístup k znalostiam a poznaniu hromadeným generáciami ľudstva povedie k pozdvihnutiu úrovne všetkých. Dnes hovoríme, naopak, o postfaktuálnej realite, fake news a relativizovaní až popieraní existencie objektívnej reality.
Vojna sa vedie v hlave
Druhým faktorom, až do prezidentských volieb v USA verejnosťou takmer opomínaným, bol postupný návrat veľmocenských ambícií Ruskej federácie a s tým súvisiace systematické opatrenia zamerané na oslabenie a rozvrátenie kľúčových inštitúcií Západu zo strany Kremľa.
Keď v roku 2013 vyšiel článok Valerija Gerasimova, náčelníka generálneho štábu ruskej armády o nelineárnej vojne, neskôr nazvaný Gerasimovou doktrínou, bolo to len oficiálne pomenovanie toho, čo dnes nazývame hybridné hrozby.
Jadrom tejto ruskej doktríny je systematické spojenie politického a ekonomického vplyvu, kybernetických operácií, výzvedných operácií, mediálneho pôsobenia, hrozby použitia sily do jedného celku, ktorý je oveľa efektívnejší a menej nákladný ako priame použitie ozbrojených síl.
Cieľom takéhoto pôsobenia nie je vojensky dobyť dané územie, ale dosiahnuť zmenu postojov populácie, zmeniť geopolitickú orientáciu alebo minimálne ochromiť vôľu konať na obranu vlastného územia a záujmov.
Vojenský konflikt v 21. storočí nie je o tankoch, lietadlách a raketách, ale o informačnom pôsobení, preniknutí do počítačových sietí, o psychologických operáciách, mediálnych manipuláciách a ovládnutí rozhodovacích procesov.
Podľa oficiálnych odhadov Ruská federácia vynakladá na takéto aktivity ročne jednu miliardu eur. Na porovnanie, EEAS (Európska služba pre vonkajšie aktivity), ktorá je jediným útvarom zriadeným na monitorovanie a vyvažovanie takýchto aktivít v rámci EÚ, nedostala prisľúbené zvýšenie rozpočtu na 800-tisíc eur. Za každých tisíc eur, ktoré Rusko vynakladá na svoje propagandistické pôsobenie, EÚ vynaloží 0,8 eura.
Až na malé výnimky sa na národnej úrovni hybridným hrozbám venuje mizivé percento štátov EÚ, pričom Slovensko nemá žiadne špeciálne kapacity vyčlenené na túto problematiku.
Voľby šité na mieru
Tretím faktorom, ktorý až postupne vychádza najavo, je využívanie big data a online profilov na politický marketing prispôsobený podľa osobnostnej charakteristiky jednotlivcov.
Až do amerických prezidentských volieb boli politické kampane založené na demografickom koncepte a snahe kandidátov osloviť ucelené voličské skupiny definované pohlavím, etnikom, vierovyznaním či regiónom, povedal Alexander Nix. Práve on je strojcom úspechu tak brexitu, ako aj víťazstva Donalda Trumpa. Za pomoci unikátnej technológie kombinujúcej osobnostnú analýzu (psychometriku) s individualizáciou politických posolstiev na sociálnych sieťach na úroveň jednotlivca.
To, čo sa zdalo pred pár rokmi ako science-fiction, je po brexite a amerických prezidentských voľbách realita.