O d januára roku 2015 do septembra 2016 podľa oficiálnych štatistík ministerstva vnútra Ruskej federácie zomrelo na následky týrania svojimi rodičmi alebo blízkymi príbuznými 539 ruských žien a 56 detí.
Len niekoľko úmrtí bolo náhlych, keď sa útok odohral hoci aj v návale hnevu. Väčšinou boli obete dlhodobo týrané.
Mnoho z nich mohlo prežiť, keby si ich okolie buď viac všímalo, alebo ak by mali odvahu sa zdôveriť, oznámiť vec na polícii. Nakoniec ani polícia nekoná vždy v týchto prípadoch akčne – nerada sa do sporov manželov pletie.
Tvrdá ruka ruského mužíka patrila vždy k ruskému ľudovému bontónu. Na telesné tresty sa Rusi nepozerali ako na niečo trestuhodné, ale ako na súčasť výchovy detí i manželiek.
Navyše – a v tom hrá Rusko svetový prím – na násilí na svojich najbližších má do značnej miery podiel alkohol. A toho sa v Rusku vypije naozaj veľa.
Ruskí politici sa teraz rozhodli, že nejaká tá facka v domácom prostredí nie je až takým závažným činom, aby bola pokladaná za trestný čin.
A štátna duma sa rozhodla zrušiť zákon postihujúci domáce násilie ako trestnú činnosť. Odteraz bude mlátenie manželiek pokladané za hašterenie, ktoré by si mal vyriešiť každý doma sám, bez súdov a advokátov. Novú právnu normu už podpísal aj prezident Putin.

Domostroj
O tom, ako starí Rusi mlátili staré Rusky v období Kyjevskej Rusi sa toho veľa nevie. Bolo to niečo, o čom nemalo cenu robiť záznamy.
Existuje však dokument, ktorý má v ruskej histórii nezastupiteľné miesto – Domostroj. Je to spis preslávený a pokladaný za pýchu ruskej literatúry 16. storočia. Ide o zborník pravidiel, rád aj príkazov, ktorými by sa ľudia v bežnom živote mali riadiť.