Autor je ekonóm, pôsobí v Prognostickom ústave SAV
Väčšina ekonómov sa zhodne v tom, že americká ekonomika je momentálne v dobrom stave. Inflácia je nízka, ekonomický rast dosahuje slušné dve percentá. A čo je hlavné: rastú mzdy a klesá nezamestnanosť. V decembri 2016 dosiahla len 4,7 percentá. Je to rekordne nízke číslo za posledných deväť rokov.
Všetko je to lož! Tvrdí nový americký prezident. Obyčajní Američania sa majú najhoršie v histórii. A nezamestnanosť nie je 4,7, ale 42 percent!
Americkému prezidentovi možno pri vypisovaní na twitteri kdesi ušla desatinná čiarka. Nezamestnanosť 42 percent sme nemali ani v Rimavskej Sobote, a to je čo povedať.
Na druhej strane, keby sa Američania mali naozaj tak dobre, ako to vyzerá z pekných čísel, možno by si zvolili kohosi iného.
Platy spred roka 2000
Poďme po poriadku. Podľa údajov americkej centrálnej banky ešte pred prvým burzovým krachom v roku 2000 bol typický (tzv. mediánový) ročný príjem americkej domácnosti 57 900 dolárov.
Krachy v rokoch 2000 a 2008 si neodniesol Wall Street, ale „Main Street“, t. j. americká stredná trieda. V roku 2012 dosahoval typický ročný príjem americkej domácnosti už len 52 700 dolárov (po očistení od inflácie).
“Americká ekonomika naozaj rastie slušným tempom, ale stále väčší podiel z ekonomického koláča si ukrajujú veľké firmy a nenásytný finančný sektor.
„
Vďaka ekonomickému oživeniu a poklesu nezamestnanosti sa začali uzdravovať aj rodinné financie americkej strednej triedy. V roku 2015 stúpol typický ročný príjem na 56 500 dolárov.
To je fajn, ale v praxi to znamená, že je ešte stále pod úrovňou roka 2000. Podiel miezd na americkom hrubom domácom produkte klesá, kým podiel ziskov, úrokov a iných príjmov z podnikania stúpa. Kým Wall Street aj napriek krachom si zaúčtoval vysoké zisky, Main Street prešľapuje na mieste.
Miesta bez záruky
Prečo však príjmy domácností rastú tak pomaly, keď klesá nezamestnanosť a stúpa zamestnanosť? Nie je zamestnanie ako zamestnanie.
Nástup Číny na svetové trhy a zavádzanie nových technológií zničili v USA veľa tradičných a dobre platených džobov. Najmä v priemysle.
Áno, nové technológie vytvárajú aj nové pracovné miesta. Ale zďaleka nie také zaručené a tak dobre platené ako tie staré. Ak niekto kedysi robil majstra v automobilke, a dnes je vrátnik v banke (a občasne jazdí pre Uber), kvalita zamestnania a príjem z neho nie sú porovnateľné.