Alexej Navaľnyj je vinný. Alebo nie je, je to vlastné jedno. Azda najvýraznejší ruský opozičný politik bol v stredu opäť odsúdený na päť rokov podmienečne. Za korupciu.
Podľa všetkého to znamená, že vzhľadom na znenie zákona ako odsúdený nebude môcť kandidovať proti Vladimírovi Putinovi v prezidentských voľbách v roku 2018 (aj keď ústava zakazuje kandidovať iba nepodmienečne odsúdeným).
Ale aj tak: málokto mimo Moskvy ho vôbec pozná, nieto ešte, aby mu dali hlas, aj keby nebol pertraktovaný ako zločinec.

Opozícia v Rusku je dlhodobo zdevastovaná, Putin má podporu zhruba 80 percent Rusov v opakovaných prieskumoch a ako hráčovi, ktorý opäť ukázal svaly na medzinárodnom poli, mu aj doma ide karta. Takže nie, Navaľného osud nie je smrteľná rana pre tamojšiu demokraciu.
Na druhej strane práve v jeho prípade nájdeme kopec dôvodov, prečo sa nenapiť jedu, ktorý by Rusko rado vyvážalo na Západ ako alternatívu k liberálnej demokracii.
Navaľného „zločin“ sa týka štátnych lesov v Kirove, kde v roku 2009 ako poradca regionálneho guvernéra sprostredkoval zmluvu medzi firmou Kirovles a poradenskou firmou VLK. Tá mal priniesť Kirovlesu nových odberateľov v ťažkých časoch počas finančnej krízy. A za ňu mal Navaľnyj dostať províziu.