Udalosť týždňa
Brexit bill. Pravdu mali tí, ktorí hovorili, že výrok NS o povinnosti vlády ísť s „draftom“ do parlamentu, je len formalita. Sypeme si popol na hlavu. Zhodenie všetkých pozmeňovacích návrhov, vrátane napríklad možnosti zákonodarcov vstupovať do procesu, či fixácie práv už v GB usadených občanov EÚ, je životný úspech Mayovej, ale aj ozaj „pathetic“, čo tweetovala Nicola z Edinburghu hneď po tom, čo svojich Škótov vyzvala, aby zaspievali Westminsteru Ódu na radosť („hymna“ EÚ).
Udalosť týždňa II
Súdy verzus Trump. Entrance ban pre sedem štátov je akoby centrálny dvorec, na ktorom sa hrá pre budúcnosť určujúci game medzi Trumpom a brzdami a protiváhami. Dobré rady, že psychiatrické diagnózy nepatria do publicistiky, berieme na vedomie, ale aj bez dizertácie v odbore vidí každý kresťan i moslim, že na čele superveľmoci je sociopat. Je ich v politike iste dosť, ale iba jeden je prezident USA.
Udalosť SR
Zrejme ÚRSO. Nie preto, že pre radosť kapitána Fico zrušil predsedu, to je rituálna ceremónia. Uletené faktúry však narobili vietor, v ktorom sa už mihajú siluety roky tutlaných „průserov“ úradu. Z verejno-súkromného partnerstva (PPP) Holjenčíka s Holjenčíkom sa kľuje pomerne zásadná otázka, či bol plukovník energetiky (a keby len energetiky) slepý a hluchý, alebo za slepotu a hluchotu si strhával maržu. Otázka to teda ani veľmi nie je, ale formálne sa to ako otázka musí stavať.
Správny krok
Za jednu novú reguláciu dve zrušené. Najlepší exekučný príkaz za tri nedele chválil nahlas i Fareed Zakaria a rad ekonómov, ktorí inak Trumpa zatiaľ „nemuseli“ (čo je slabý výraz). Ekonomika USA, ktorej náklady na byrokraciu robia 11 percent HDP, nič nepotrebuje viac než vykostiť federálnu hydru (a znížiť dane), čo bolo v kampani aj sľúbené.
A keďže, čo sa týka akčnosti, s Trumpom problém – väčšinou, žiaľ – nie je, aj Dow Jones láme rekordy. Myslí krátkodobo a nie až tak hlúpo, kým dôjde na dlhodobé protekcionistické efekty, vyberú sa zisky.
Kritiku Financial Times, že reakcie na Trumpa sú hysterické, lebo veď robí len to, čo sľuboval, tento Správny krok vyvracia (teda autor, ktorý s prúdom toho veľa nenaplával). Problém je nevyváženosť rozumného a nerozumného či rovno katastrofického.
Správny krok SR
Zverejnenie eštebákov západného rítu. Teda 1055 príslušníkov z krajskej správy Bratislava, ktorí ÚPN chýbali do kompletizácie Slovenska 1966 – 1989. Výborne. Teraz im už len urobiť penzijnú reformu – pokojne v rámci prepočítavania starodôchodcov u Richtera – presne na existenčné minimum (zaokrúhlené nahor, aby nepovedali, že zlý kapitalizmus). A vyrovnanie s minulosťou sa môže začať.