Autor pôsobí ako analytik v INESS
Keď dvaja ľudia spolu nesúhlasia, predpokladáme automaticky, že pravdu má jeden z nich. Nemôžu ju mať predsa obaja. Zabúdame však na to, že ju nemusí mať ani jeden. Môžu sa obaja mýliť.
Asi netreba pripomínať, že rastie popularita nacionalistických myšlienok. V konkurencii na politickom trhu už zaznamenali prvé víťazstvá. Za zmienku však stojí, že nacionalisti spravidla argumentujú dvoma nekompatibilnými názormi na fungovanie ekonomiky.
A to podľa toho, z ktorej strany sa na svet pozerajú.
Dva pohľady na zahraničných investorov
Na jednej strane máme nacionalistov, ktorí volajú po návrate podnikateľov a fabrík, ktoré odišli do zahraničia. Interpretácia tejto skupiny nacionalistov je založená na predstave straty pracovných miest, ktoré im „ukradli“ ostatné krajiny.
“Neexistuje ekonomický rozdiel medzi tým, keď sa pracovné miesto presťahuje do lacnejšej krajiny alebo „odíde“ pre technologický pokrok do zabudnutia. Ak chce niekto zmraziť stav pracovného trhu, musí začať bojovať aj proti technológiám.
„
Táto interpretácia je typická pre bohatšie krajiny, ktoré vyvážajú kapitál. V Amerike na tento nacionalistický dopyt najlepšie zareagoval Donald Trump.
Na druhej strane tu máme nacionalistov, ktorí vidia v zahraničných investoroch príčinu ich neutešenej ekonomickej situácie. Táto skupina nacionalistov argumentuje vykorisťovaním a vyvážania ziskov do zahraničia.
Tento pohľad je typický pre chudobnejšie krajiny, ktoré dovážajú kapitál. Na Slovensku na tento voličský dopyt najlepšie zareagoval Kotleba a jeho strana, ale táto karta je obľúbená v rôznej miere plošne a hral s ňou už Mečiar a dnes ju vo vláde vyťahuje Andrej Danko.
Kradnutie práce je nezmysel
Problém je, že aj keď tieto dva závery vychádzajú z rovnakého kmeňového inštinktu, nie sú vzájomne kompatibilné.