Britskej premiérke Therese Mayovej by sa mohlo páčiť všeličo na nedávnom príhovore českého štátneho tajomníka pre EÚ Tomáša Prouzu, hoci ju nazval klamárkou, ktorá preháňa vplyv prisťahovalectva na svoju krajinu pre politický efekt.
Briti sú koniec koncov znalcami irónie, ktorá v najširšom zmysle zahŕňa aj kontrast medzi prvoplánovými a skrytými významami. Inými slovami – klamstvo.
A tak Prouza rečnil minulý piatok na Karlovej univerzite a tvrdil, že Mayová klamala v prejave o brexite 17. januára, keď tvrdila, že občania EÚ viac peňazí berú z britského rozpočtu, než že by doň prispievali.
Čísla občas opakovane ukazujú, že opak je pravdou, povedal Prouza a vyzval obe strany, aby sa držali faktov pri rokovaniach o odchode Británie a aby sa vyhli „populistickým polopravdám a alternatívnym faktom“.
To je pekné. Až na to, že to nebola celkom pravda. Podľa prepisu Mayovej príhovoru britská premiérka v skutočnosti len povedala, že prisťahovalectvo predstavuje tlak na verejné služby, ťažko skúša infraštruktúru krajiny a stláča nadol mzdy, najmä pracujúcich.
A že referendom vyslala britská verejnosť vláde správu o imigrácii, ktorú teraz táto musí splniť. Nič o tom, že by prisťahovalci boli väčšími príjemcami britského rozpočtu, čo bolo podľa Prouzu vyvrátené.