Autor je riaditeľ analytickej spoločnosti The Benchmark Research & Consultancy.
Potichu, bez mediálnych fanfár, sa druhému pilieru podarilo dosiahnuť evolučný míľnik. Výška úspor, ktoré dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) spravujú svojim klientom, dosiahla presne 9. februára tohto roku sedem miliárd eur.
Samotné číslo nie je ničím výnimočné, no pre druhý pilier má symbolický význam. Hodnota majetku v dôchodkových fondoch sa prakticky vyrovnala úsporám, ktoré v otvorených podielových fondoch spravujú členovia Slovenskej asociácie správcovských spoločností.
Zjednodušene: do svojich budúcich dôchodkov už Slováci investovali toľko ako do iných investičných zámerov kedykoľvek predtým.
Pilier nie je bankomat
Za dvanásť rokov svojej existencie prešiel druhý pilier na Slovensku mnohými metamorfózami. Azda najlepšou správou pre sporiteľov je to, že politické elity si z neho nespravili bankomat (ako v Maďarsku) ani kreditnú kartu (ako v Poľsku).
Potešiteľné je aj to, že napriek početným – a často nezmyselným – atakom sa druhý pilier stal ostrovom pozitívnej deviácie na slovenskom trhu. Ako jediný ponúka, a zrejme aj dlho bude, možnosť investovať do indexových fondov.
“Investovať na desiatky rokov do konzervatívnych, garantovaných fondov je cesta k finančnej mizérii. To, že po nej na Slovensku kráčajú aj mladí ľudia, je alarmujúce.
„
Tie od svojho vzniku v roku 2012 dokázali zhodnotiť investované úspory podstatne lepšie ako ktorékoľvek iné fondy, ktoré boli súčasťou druhého piliera od jeho vzniku. Isteže, zásluhu má na tom aj šťastné načasovanie: indexové fondy sa zatiaľ stále vezú na rastovej vlne, ktorá akciové trhy dvíha nahor už od roku 2009. No ak by sa aj nálada na finančných trhoch zmenila a prišli by búrky, z dlhodobého hľadiska sú indexové fondy najlepším spôsobom zhodnocovania úspor.