„Hlásili, že je večer vidieť tá planéta Nubira. Doteraz sa to tajilo, že existuje. Ale už to musela priznať aj NASA. Je to vraj vidieť ako jasná hviezda, keď zapadne slnko,“ hovoril nedávno známy.
„Tá jasná hviezda po západe slnka je Venuša. Večernica,“ odpovedal som.
„Nie, nie, je to Nubira,“ trval na svojom známy.
Mohol by to byť modelový rozhovor znázorňujúci ako fungujú hoaxy. Ich účinok je priamo úmerný našej schopnosti odmietať realitu, ignorovať fakty. A bez použitia rozumu, čisto na základe emócie niečo prijať a niečo iné striktne odmietať.
Žiaľ, politika je plná emócií často s fatálnymi dôsledkami, ktoré dobieha racionalita s tragickým oneskorením (brexit). A témy nie sú vždy také nevinné ako mýtus o Nubire.
Veď hoaxy, teda lži politikov, viedli k takým tragickým následkom ako holokaust. Výmyslami o imperialistoch alebo o nezamestnaných, čo spia na Západe pod mostami, sa držal nad vodou komunistický režim.
Vladimírovi Mečiarovi hoaxy vydláždili cestu k titulu otca národa – a najväčšieho Slováka od 4. storočia. Ako premiér v pravidelnom príhovore postrašil národ stenčujúcimi sa zásobami ropy a pri benzínových pumpách sa objavili kilometrové rady. Z vtedajšieho Sovietskeho zväzu sa vrátil so stotisícom pracovných miest. A neváhal sa oháňať „zaručenou informáciou“, že sa k slovenskej hranici blížia maďarské tanky.
Že nám to niečo pripomína? Samozrejme, ľudská duša sa veľmi nemení, len technológie poskočili míľovými krokmi a metódy ohlupovania sú masovejšie, rýchlejšie, účinnejšie.
Stačí zavesiť na sociálnu sieť „vtip“: Pytagorova veta má 24 slov, Desatoro prikázaní 179 a vyhláška EÚ o predaji kapusty vraj 26 911. Samozrejme, nič podobné ako vyhláška o predaji kapusty neexistuje – tento detail však nebránil tomu, aby podobný druh vtipkovania posilňoval tábor „leave“ v predreferendovej Británii.
Keď sa na sklonku leta 2015 začala do Európy valiť migračná vlna, sociálne siete zaplavili fotografie porovnávajúce utečencov a teroristov (pozrite sa, to je on!). Jeden troll dokázal v priebehu večera zavesiť na nástenku šesťdesiat správ šíriacich nenávisť a strach. Cesta Kotlebu a Kollára bola vydláždená tak ako kedysi Mečiarov červený koberček k moci.
Čo robiť? Urýchlene a zo všetkých síl doháňať deficit kultúry a vzdelania, budovať poznanie základných faktov (hoci aj čo je Venuša), zveľaďovať a pestovať množinu mysliacich ľudí.
A po druhé ukazovať, aké hrozivé dôsledky môže mať prepuknutie nenávisti vyživovanej lžami a dezinformáciami, ktoré tak zručne – prispením školy Made in KGB – využíva napríklad Moskva v hybridnej vojne proti NÁM (áno, proti nám, nie je to náš spojenec, pán premiér).
Stačí sa pozrieť na obrázok Viedne (aj s utečencami) a z etnicky čistého Donbasu. Kam by ste radšej išli na výlet? No nie je to presvedčivý antihoax?.