Udalosť týždňa I
Michael Flynn.
Poradca pre národnú bezpečnosť by bol top story, aj keby tá demisia nebola súčasťou najdramatickejšieho a najnekoordinovanejšieho nástupu US administratívy azda za sto rokov.
Nad rámec lži, pri ktorej bol prichytený, ruského vzťahu a vyšetrovania FBI, ktoré sa preto vedie, je bleskový koniec tretieho-štvrtého najvplyvnejšieho muža najmä správou o mocenskom zápase v najbližšom okolí Trumpa.
Ničivé stopy totiž nedodala médiám ich vlastná investigatíva, ale úniky z Bieleho domu. Čisto geopoliticky pociťovanú úľavu, že padol najproruskejší člen administratívy, treba preto mierniť. A veľmi.
Diery v Trumpovom tíme, ktorými môžu unikať informácie aj na horšie adresy než New York Times a Washington Post, sú bezpečnostnou výzvou, pred akou CIA, FBI a spol. ešte nestáli.
Prognóze z tohto miesta, že slovo roka 2017 bude impeachment, dodal Flynn veľa novej munície.

Udalosť týždňa II
Mattisovo ultimátum.
“Päť rokov hovoríme z tohto i iných miest, že najväčšie bezpečnostné riziko SR je Robert Fico.
„
Motto predstavenia sa nového US ministra obrany v Bruseli viselo vo vzduchu dlho, príznačnejšie pre svoju prezývku „besný pes“ ho však sformulovať ani nemohol: „Americkí daňoví poplatníci už nemôžu znášať nepomerne vyššie náklady obrany západných hodnôt.“
A je to. Sme v kaši po uši – teda Slovensko. Na rozdiel od väčšiny členov NATO, ktorí dve percentá HDP neplnia, ale začnú zvyšovať rozpočty, nad bezpečnostnou gramotnosťou politického vedenia tohto štátu visí veľký otáznik.
Päť rokov hovoríme z tohto i iných miest, že najväčšie bezpečnostné riziko SR je Robert Fico.
Správny krok
Kažimír píše Kiskovi.
Či náhle vymäknutie Érseka, ktorý zrazu dokáže – teda údajne – spustiť z prešovskej stavby 200 miliónov, treba zviesť spätne k tejto korešpondencii, už zostane za plentou.