Autor je britský veľvyslanec na Slovensku
Britským parlamentom prešiel začiatkom mesiaca (8. februára) historický zákon, ktorý umožní spustenie článku 50 Lisabonskej zmluvy a tým aj proces odchodu Veľkej Británie z EÚ.
Toto je ďalší krok smerom k naplneniu vôle občanov v referende z 23. júna. Diskusia v parlamente obsiahla príspevky od poslancov zo všetkých častí Spojeného kráľovstva aj názory z oboch strán. Ďalej sa debata presunula do Snemovne lordov.
Očakávam, že parlamentný proces bude v priebehu nasledujúcich pár týždňov ukončený a premiérka Theresa Mayová môže aktivovať článok 50 do konca marca, tak ako avizovala.
Cieľ nášho vyjednávania s partnermi v EÚ je jasný. Úprimne si želáme, a je to v záujme oboch strán, vybudovať medzi Britániou a Európskou úniou nové partnerstvo. Chceme vidieť silnú a úspešnú EÚ a, samozrejme, aj silnú Britániu.
Hodnoty sme neodmietli
Spojené kráľovstvo nemá záujem podkopávať stabilitu EÚ a nechce sa ani vzdialiť svojim susedom. Výsledok referenda nebol odmietnutím hodnôt, s ktorými sa stotožňujeme.
Rozhodnutie preto neznamená túžbu byť vzdialenejší našim partnerom vrátane tých na Slovensku. Nebolo ani pokusom o poškodenie EÚ alebo niektorého z jej štátov. Hlas v referende bol snahou o obnovenie parlamentnej demokracie, národného sebaurčenia a snahou byť v našich myšlienkach a činoch viac globálnymi.
Sme odhodlaní byť jedným z najsilnejších zástancov voľného obchodu kdekoľvek vo svete. A chceme začať s našimi najbližšími priateľmi a susedmi v Európe a vyrokovať s EÚ odvážnu a ambicióznu dohodu o voľnom obchode, tak ako to vo svojom nedávnom príhovore zdôraznila aj naša premiérka.
Dohodu, ktorá dá britským spoločnostiam maximálnu slobodu obchodovať s európskymi trhmi a fungovať v ich rámci a umožní európskym spoločnostiam to isté v Británii. Britský trh je druhý najväčší v Európe a je hnacím motorom pre rast. Obchod bez bariér a taríf je prospešný pre všetky európske ekonomiky.
Nové autá už budúci rok
Ako britský veľvyslanec na Slovensku som nesmierne rád, že vzájomný obchod medzi našimi krajinami prekvitá a obchodná výmena dosahuje takmer päť miliárd eur. Tisíce Slovákov pracujú pre spoločnosti, ktoré vyrábajú komponenty určené na britský trh alebo priamo pre britské spoločnosti investujúce na Slovensku.
Osobne sa tiež veľmi teším z investície Jaguar Land Rover a na nové autá, ktoré vyjdú na budúci rok z novej fabriky pri Nitre.
Vďaka viacerým priamym leteckým spojeniam začína byť Slovensko čoraz viac populárnou destináciou pre britských turistov (47-percentný nárast v roku 2015), čo prispieva k podpore ekonomiky aj v menej rozvinutých regiónoch Slovenska. A turizmus, samozrejme, funguje aj opačným smerom.
Ponúkame rýchle riešenia
Navyše, v Británii žije a pracuje okolo 95-tisíc Slovákov. Viem, že hlasovanie o vystúpení z EÚ mohlo viacerých zneistiť v otázke ich budúcnosti.
Je fakt, že občania krajín EÚ žijúci v Británii zásadne prispievajú k chodu našej ekonomiky a našej spoločnosti. Premiérka viackrát zopakovala, že sme pripravení čo najskôr sa dohodnúť na právach občanov EÚ, ktorí žijú v Británii a britských občanov v krajinách EÚ.
V tejto oblasti nemusíme čakať až do konca rokovaní. Dúfame, že dvadsaťsedmička dosiahne dohodu a poskytne tak svojim občanom istoty, ktoré potrebujú. My budeme v tomto smere aj naďalej ponúkať rýchle riešenie, pretože si myslíme, že tak je to správne a férové.