SME

Kto naše príbehy nepozná, nemá čo hľadať v tomto kraji

Prisťahoval sa, zvíťazil v župných voľbách a stal sa asi najznámejším starostom za hranicami Maďarska. Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.

Pamätné miesto za dedinou Ásotthalom pri srbskej hranici. (Zdroj: Tibor Szomogyi)

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má rodinný dom kúsok od pletiva, ktoré delí srbskú Vojvodinu od Čongrádskej župy na juhu Maďarska. Prisťahoval sa, zvíťazil v župných voľbách a stal sa asi najznámejším starostom za hranicami Maďarska.

Vybrali sme sa za Lászlóom Toroczkaiom do Ásotthalomu, aby sme ho počuli hovoriť o nariadeniach, ktoré sú prinajmenšom výstredné, slušne povedané sporné a po pravde aj protiústavné.

Že sa s nami nestretol, mohlo by sa rátať za predčasnú pointu. Keby sme si len neuvedomili, že Toroczkaiova neprítomnosť je dôležitejší odkaz, než by bolo samotné stretnutie. Bolo to takto.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Prečítajte si tiež: Križiak z pusty Čítajte 

Ásotthalom je najhoršia voľba

Ešte tri dni pred naším príjazdom zverejnil na svojom profile na sociálnej sieti dva obrázky z pracovne. Na jednom je so štábom nemeckej MDR a na druhom s redaktormi americkej televízie The Voice of America. „Taký normálny deň,“ napísal.

BBC ho predstavila v reportáži, kde sondovala podporu pre starostu od internetových križiakov The Knights Templar International s účasťou britských nacionalistov z BNP. Zaujímalo ich, čo je pravdy na starostovom vyhlásení, že v dedine víta výlučne bielych Európanov, ktorí sú sklamaní multikulturalizmom a hľadajú baštu starej Európy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Toroczkai bol už vtedy známa firma. Do sveta poslal video otitulkované v angličtine, na ktorom ukázal svoju jednotku „Strážcovia polí“. Predviedol terénne auto, na ktoré mu poslal prostriedky akýsi Francúz, zábery z vrtuľníka, ktorý stíha ponad hranicu, motorkára aj muža s ďalekohľadom vyzerajúceho migrantov, klusal na koni a napokon, stojac pod štátnym znakom, predniesol vetu: „Maďarsko je zlá voľba a Ásotthalom je najhošia.“

Adresátom mali byť migranti, no okrem domácich upútal najmä pozornosť médií.

Načítavam video...

Bitkár povolaný svätým Štefanom

V roku 1976, keď sa vracala svätoštefanská koruna do Maďarska, sa takmer predčasne narodil. Dral sa na svet, aj keď ešte nebol čas. Takto to píše vo svojej autobiografii Krvavá cesta, ktorú spísal ešte pred tým, než sa stal starostom.

Už vtedy rozmýšľal o svojom živote ako o osude, ktorý potrebuje nosič. Bol medzi demonštrantmi, ktorí zaútočili na budovu maďarskej televízie počas protestov proti premiérovi Gyurcsányovi. To je ten, ktorého výrok „Klamali sme ráno, na obed aj večer“ opustil krúžok spolustraníkov ako nahrávka a rozbúril maďarskú spoločnosť natoľko, že sa otvorila cesta Orbánovi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Toroczkai je zase ten, ktorému v roku 2006 zakázali vstup na Slovensko, pretože sa angažoval v hnutí 64 žúp za revíziu Trianonu a usporiadal demonštráciu pred ministerstvom vnútra. Postavil sa doprostred mosta medzi Komárnom a Komáromom a tu viedol tlačovku. Podobne ho vyhostili zo Srbska a ďalší členovia tejto mládežníckej organizácie dostali stopku v Rumunsku za výrobu trhavín, ktoré chceli použiť počas štátneho sviatku.

Z pravicovej MIÉP Isztvána Csurku ho vylúčili pre radikálne názory, dnes je druhým mužom Jobbiku. Strany napravo od Fideszu, ktorá však vládnu stranu inšpiruje a súťaží s ňou.

László Tóth sa stáva Toroczkaiom

„A vy by ste nechceli kandidovať?“ pýtame sa krčmára v jednom z dvoch ásotthalomských výčapov. Človek je to príjemný a zhovorčivý. „Nepodobá sa na toho španielskeho herca z bondovky a Vicky, Cristina, Barcelona?“ „Javier Bardem, podobá!“ dohadujeme sa. Vlastne on je tlačovým oddelením radnice, sem chodia médiá a diskutujú s ním.

„Kto tu chce byť starostom, musí robiť s pôdou. Inak si človeka nevážia, nezveria mu funkciu,“ hovorí. „Ja som pašoval cigarety a alkohol zo Srbska. Nebolo to celkom zakázané, ale nebola to ani dôstojná práca.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pýtame sa na Toroczkaia, ako to, že nerodák a bitkár z pravicovej scény príde a vyhrá voľby.

„Ľudia naozaj nechceli pôvodného starostu. Zvolili by hocikoho, len aby to nebol on. Sprevádzali ho korupčné kauzy,“ vysvetľuje, no nechce povedať viac, lebo starý pán už zomrel a o tých, ak nie dobre, tak v náznakoch. Kandidoval on, akýsi zememerač – výborne, to je práca so zemou aspoň v prenesenom význame, no, žiaľ, odstúpil -, a novoprišelec Toroczkai.

Vlastne sa narodil neďaleko odtiaľto v Szegede, kde dnes ojedinele vládnu socialisti, inak župy obsadil najmä vládny Fidesz. Rodina pochádzala z transylvánskej obce Toroczkó, ktorej meno prijal. Niečo ako Timrava. Alebo Hviezdoslav. Symbolická operácia na vlastnej identite. Prijatie druhého krstu, ktorým sa prihlásil nie k cirkvi, ale k miestu a v širšom zmysle aj k národu.

Opustená plochozem

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4UJS na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


SkryťZatvoriť reklamu