SME

O lepšie postavenie učiteľov sa zaslúžia roboty

Autorovi štúdie o vplyve robotizácie na slovenský pracovný trh vychádzajú učitelia ako najmenej ohrození zo všetkých profesií.

Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor pracuje v Českom rozhlase

Učiteľ bude krásnym prestížnym povolaním a nebude to zásluha ministra školstva Petra Plavčana ani premiéra Roberta Fica.

Zariadia to roboty. Nie, nie, roboty nenahradia našich politikov - cesta k povýšeniu kantorskej profesie povedie inakade.

Pre mladých ľudí, ktorí sa rozhodujú o svojej budúcnosti, aj pre ich rodičov je to dôležitá správa. Vo veku robotov, ktorý je za dverami, sa učitelia dočkajú finančného docenenia, bude to istá tvorivá práca v neistých časoch.

Inštitút vzdelávacej politiky pri ministerstve školstva vypracoval nedávno podnetnú štúdiu s názvom Povolanie robot - vplyv technologických zmien na trh práce a požadované zručnosti v Slovenskej republike.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie je to štúdia nijako novátorská - témou sa už zaoberali mnohí iní na celom svete -, ale užitočná: stručne opisuje, čo nové technológie urobia so slovenským trhom práce, ktoré povolania sú v ohrození a ktoré, naopak, majú budúcnosť.

Autor Dávid Martinák by mal cestovať po Slovensku a debatovať s učiteľmi, rodičmi i deťmi.

O prácu sa nemusia báť tí ľudia, ktorí zvládnu „kombináciu tvorivosti a analytických a sociálnych zručnosťou“, tvrdí Dávid Martinák. „Ide predovšetkým o manažérske pozície a špecialistov. Taktiež pedagogickí a odborní pracovníci vo vzdelávaní sú najmenej ohrození automatizáciou, pretože ich povolanie zhŕňa všetky spomínané pracovné činnosti.“

Roboty a Trump

Americký prezident Donald Trump bodoval v kampani aj sľubom, že vráti do USA pracovné miesta, ktoré automobilky a iné firmy presunuli do Číny a ďalších krajinách s lacnou pracovnou silou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už vtedy oponenti namietali, že skôr ako globalizácia a premiestňovanie výroby znižuje počet miest automatizácia.

Politológ Fareed Zakaria argumentuje: Medzi rokmi 1990 až 2014 stúpla výroba automobilov v USA o 19 percent, ale počet ľudí zamestnaných v tomto odvetví klesol o 240-tisíc.

Roboty nahradia do roku 2036 polovicu ľudskej pracovnej sily v USA, aspoň to tvrdí štúdia, ktorú v decembri 2016 vypracovali ekonomickí poradcovia Bieleho domu.

Podľa inej analýzy, na ktorú upozorňuje inštitút, je Slovensko krajinou, kde sú pracovné miesta ohrozené najviac zo všetkých krajín OECD (druhá je ďalšia automobilová veľmoc Česko) - jedenásť percent miest je priamo v nebezpečenstve a 35 percentám sa výrazne zmení náplň práce.

Prečítajte si tiež: Spasí nás univerzálny základný príjem? Čítajte 

Roboty a Slovensko

Slovensko je krajinou robotom zasľúbenou práve preto, že je veľmocou vo výrobe áut, kde sa dajú ľudia dobre nahradiť strojmi. Bránia tomu zatiaľ predovšetkým nízke mzdy a vysoké ceny robotov. To sa však rýchlo mení.

Tak napríklad cena robota na bodové zváranie v amerických automobilkách sa od roku 2005 znížila zo 182-tisíc dolárov na 133-tisíc v roku 2014, pritom jeho výkon rástol o päť percent ročne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ony jednoducho prídu. Bude to mať aj výhody - stroje zastanú rutinnú únavnú prácu, zvýšia rýchlosť aj presnosť výroby a v konečnom dôsledku znížia ceny áut, mobilov, počítačov, televízorov, práčok, oblečenia, potravín a ďalšieho tovaru, ktorý zvládnu vykonať lepšie ako ľudia.

Roboty pracujú bez prestávok 24 hodín sedem dní v týždni, je oveľa jednoduchšie ich preprogramovať na novú prácu - ako preškoliť živého zamestnanca, netreba im zháňať ubytovanie ako agentúrnym pracovníkom a dohliadať, aby prišli na pracovnú zmenu včas.

Ako to všetko súvisí s ružovou budúcnosťou slovenských učiteľov?

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4UNW na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


SkryťZatvoriť reklamu