Americkí novinári určite nejako prežijú fakt, že ich Donald Trump nepozval na večeru tak, ako je to v USA každoročne zvykom už pol storočia. Akt nepriateľstva však odzrkadľuje Trumpov patologický vzťah k médiám – a ten zasa odzrkadľuje jedno zo zásadných nebezpečenstiev dnešných čias, a to pestovanie nedôvery k médiám en bloc. Plošne. Bez ohľadu na ich orientáciu alebo profesionálnu úroveň. A nielen k médiám, ale neraz aj k akémukoľvek odbornému názoru, či už ide o klimatológov, lekárov, vedcov atď...
Potvrdzuje to aj Trumpovo hodnotenie na adresu novinárov: „Nie sú to moji nepriatelia, sú to nepriatelia ľudu.“ Lepšie by to nepovedal ani samotný Vladimír Mečiar, čo len dokazuje, že na pohŕdavý vzťah politikov k médiám sme na Slovensku zvyknutí.
Pamätníci sa rozpomenú, ako počas Mečiarovej vlády vyšli denníky s vybielenou titulnou stranou na protest proti zamýšľanému zvýšeniu DPH. Ako vláda „tlačila“ na inzerentov, aby opozičným médiám nedávali reklamu, ako bol denník SME nútený meniť zo dňa na deň tlačiarne.

Samozrejme, stačilo, aby sa karta obrátila a Mečiar, už ako opozičný politik, ponúkal v roku 2001, teda za Dzurindovej vlády „kamarátom z médií“ pomoc pri znížení DPH. Aj Fico ako opozičný líder pristupoval k novinárom trochu inak, nenazýval ich špinavými protislovenskými prostitútkami ani záchodovými pavúkmi.