Autor je publicista
Tretiu vládu Roberta Fica charakterizuje stagnácia, strata akejkoľvek dlhodobej vízie pre krajinu, rastúca frustrácia občanov z nevyšetrených korupčných káuz a populizmus, ktorý sa snaží konkurovať extrémnej pravici dehumanizujúcou rétorikou namierenou proti menšinám.
Napriek pocitu všeobecného marazmu však možno aj v súčasnej vládnej koalícii nájsť ľudí, ktorí sa podľa všetkého snažia posunúť Slovensko dopredu.
Nielen ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ale povedzme aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker, či ľudia na menej prominentných pozíciách, ako napríklad rómsky splnomocnenec Ábel Ravasz a ďalší slušní a odborne zdatní ľudia, ktorí pracujú na svojich postoch v dobrej viere, že môžu niečo skutočne zmeniť k lepšiemu.
Všetci títo ľudia sa nachádzajú v morálne zložitej situácii, keďže podľa niektorých novinárov či opozičných politikov je už samotná účasť vo vládnej garnitúre Roberta Fica natoľko neetická, že ju nemožno ospravedlniť žiadnymi čiastkovými pracovnými úspechmi. Uvedená morálna dilema však nie je jednoznačná, obzvlášť ak ide o slovenské pomery.
Koncom roku 2016, po víťazstve Donalda Trumpa v prezidentských voľbách sa americkí novinári opýtali svetoznámeho etika a profesora filozofie Petra Singera, čo by poradil odborníkovi v určitej oblasti, ktorý dostane ponuku pracovať ako súčasť Trumpovej administratívy.