Autor je biochemik, bol ministrom školstva
Zlyhávanie vládneho programu Návrat domov, ktorý by mal prilákať slovenských vedeckých pracovníkov zo zahraničia, aby pracovali na Slovensku, má iné príčiny, než sa všeobecne uvádza.
Hlavnou príčinou nie sú nízke slovenské platy, ako žurnalisti vyvodzujú z rozhovorov s jednou zo zatiaľ piatich „zverbovaných“ navrátilcov, informatičkou prof. Ľubou Beňuškovou.
Prišla z Nového Zélandu, kde vymyslela originálny smer „neurogenetického modelovania“, spolu so svojím kolegom Nikolom Kasabovom, takisto Európanom bulharského pôvodu.
Ak sa práca ďalej rozvinie, nevidím dôvod, prečo by nemala ašpirovať na Nobelovu cenu. Maďari sa môžu chváliť pätnástimi Nobelovými cenami za prírodné vedy, Rakúšania sedemnástimi, Česi iba jednou a Slováci nijakou.
Veda ako hra
Len nedávno odznela na fakulte, na ktorú sa Ľubka vrátila, habilitačná prednáška – mimochodom, v perfektnej angličtine – iného informatika Tomáša Vinařa. Aj on bol úspešným vedcom v Amerike, z ktorej sa vrátil spolu s manželkou, takisto infomatičkou Broňou Brejovou, ešte pred tým, než sa program Návrat domov zrodil.
“Áno, prebieha súťaž, ale iba vnútroslovenská – a to podľa podivných kritérií. Vedú sa sem-tam diskusie a polemiky, ale nie o konkrétnych vedeckých otázkach, ale ako osobné spory a skupinové averzie.
„
Obidvaja spolupracujú s biochemikom profesorom Jozefom Nosekom a trojica svojimi úspechmi získala svetové uznanie.
V jeden neskorý večer som mohol pozorovať Jozefa a Tomáša, s akým nadšením sedeli nad najnovším minisekvenátorom DNA. Jeden z nich experimentálny biológ, druhý teoretický informatik.
Na moju otázku, prečo nejdú domov spať, mi povedali, že ich baví hrať sa s mašinkou. Myslím si, že práve preto, že pristupujú k vede ako ku hre, majú okolo seba motivovanú mlaď a prenášajú na ňu svoje nadšenie.
Zlatý vek sa končí
Šanca, ktorú by mohla ponúknuť veda na Slovensku, nie iba Slovákom, ale aj vedcom zo zahraničia, je práve v tomto: môcť ešte, aspoň na nejaký čas, brať vedu tak, ako ju brali vedci v „zlatom veku“ svetovej vedy, ako zábavu.
Namiesto súťaže, ktorá pripomína športový turnaj, ponúknime potešenie zo spolupráce; a najmä možnosť voľby najzaujímavejších výskumných problémov. Inde sa zlatý vek pomaly končí.