Ešte nemôžeme napísať, že na inej planéte našej slnečnej sústavy objavili vedci mimozemský život. Predsa len, aj autorská licencia má svoje mantinely, a platí to aj na komentáre v novinách.
Nie, o dôkaze života na Marse zatiaľ nič nevieme. Poznáme veľa vyhlásení zahŕňajúcich slovo „pravdepodobne“ a jedno zo sedemdesiatych rokov, ktoré obsahuje slovo „možno“.
Paradoxne sa však k objavu mimozemského života najviac nepriblížili vesmírne vozidlá na červenej planéte či sondy, ktoré krúžia na jej obežnej dráhe, ale kus pradávnej skaly kdesi z Kanady.

Drobné stopy v nej totiž môžu siahať až do minulosti vzdialenej 4,3 miliárd rokov. Čo sú – a nasledujú dva kľúčové argumenty – časy nielenže relatívne krátko po vzniku samotnej Zeme, ale aj časy, keď sa Zem a Mars príliš nelíšili.
A keď Mars, možno (sic!), mal podmienky vhodné na vznik a fungovanie života lepšie, než naša mladučká hruda kozmických skál.
Ak sa však naša planéta vyformovala niekedy pred 4,5 miliardami rokov a už o dvesto miliónov rokov neskôr, v takých extrémnych podmienkach, že si to ani poriadne nevieme predstaviť, sa objavil prvý život, potom je zvyšok debaty prakticky bezpredmetný.