Autor je filmár
Celý príbeh začal v auguste roku 2008, keď nám ostravská zoo darovala dve rysíčatá a my sme ich začali pripravovať na život vo voľnej prírode v rámci projektu Návrat rysov. Necelý rok potom rysíčatá Líza a Muro značne podrástli a rozhodli sa odísť do šera lesa vo Veľkej Fatre v Ľubochnianskej doline, mimochodom najdlhšej doline na Slovensku.
Už pri mojej práci s bobrami, keď sme mali možnosť pozorovať a „vychovávať“ spolu s bobricou Ráchel aj jej potomkov, ma vždy zaujímalo, čo sa stane s mláďatami, ktoré sa vyberú si hľadať vlastnú cestu životom. Inak to nebolo ani pri „rysníkoch“ Líze a Murovi.
V doline neďaleko chaty sme rozmiestnili fotopasce a celé dni sme strávili chodením po okolitých lesoch a snažili sa nájsť akékoľvek náznaky toho, že sa úspešne začlenili do prírody. Prvý úspech sme zaznamenali po mesiaci, keď sa nám odfotil rys Muro. Prišiel sa pozrieť na mostík ku chate, kde boli s Lízou vychovávaní.
Každý rys má jedinečné škvrnenie a tak porovnaním niekoľkých tisícov fotografií, ktoré sme nafotili počas ich pobytu v našej opatere, sme si boli na istom. Len potom sa dlhé mesiace nič nedialo...

Máme len dve fotografie
Až v januári 2010, po viac než polroku života v divočine, ho znovu zaznamenala fotopasca neďaleko chaty. Aspoň podľa fotografie bol vo výbornej kondícii, a tak naše snaženie malo zmysel.
Ale rysie mláďatá mi urobili tak trochu škrt cez rozpočet v rámci filmu Návrat rysov. Moja predstava bola, že natočíme film o tom ako sa rysíčatá udomácňujú v divočine a budeme ich chvíľu sprevádzať aj s kamerou. Ani vo sne mi nenapadlo, že jediný kontakt s nimi bude prostredníctvom dvoch fotografií z fotopascí.
Jediné šťastie bolo, že sme natočili množstvo materiálu z ich pobytu na chate a bolo z toho možné postaviť celý film Návrat rysov. Ale aj tak mi vŕtalo hlavou, čo sa s nimi stalo...

Stopujeme aj Mura a Lízu
Jedinou šancou, ako to zistiť, bolo rozmiestniť množstvo fotopascí po lese alebo ich stopovať, o čo sme sa snažili rok po ich odchode s nie príliš uspokojivými výsledkami.
Našťastie som sa dohodol na spolupráci s anglickou organizáciou Biosphere Expeditions zameranou na výskum a pomoc ohrozeným druhov živočíchov a ich životnému prostrediu.