Autor je vedúci investigatívy denníka SME.
K eď sme sa s bratom ako deti hrávali v záhrade u starých rodičov, niekedy sa to skončilo ako obhadzovačka čerstvo porýľovanou zeminou. Sem-tam sa stalo, že som si pritom nabral hrudu s dážďovkami. Okamžite som ich odhodil naspäť na zem a kričal, že mi po ruke lezie nechutný červ. Dedko sa len smial.
“Jedno plné poschodie vermikompostéra sa premení na kompost do dvoch mesiacov. V januári sme dážďovkám dali zjesť vianočný stromček a teraz dojedajú posledné zvyšky.
„
Odvtedy som názor na červy zmenil až tak, že vlani sme si ich s partnerkou dobrovoľne nasťahovali do bytu. Začali sme kompostovať. Naozaj sa to dá aj v panelákovom byte, netreba mať ani balkón či predzáhradku.
Vermikompostér, ako sa nádoba na kompostovanie dážďovkami volá, sme si do bytu doniesli, aby sme nielen odpad separovali a uľahčovali tak jeho spracovanie, ale priamo znižovali jeho produkciu.
Nakopla nás aj Francúzska Bea Johnson a jej príručka k domácnosti bez odpadu (Zero Waste Home: The Ultimate Guide to Simplifying Your Life). Johnsonová sebadisciplínou a užitočnými trikmi znížila produkciu odpadu u seba doma na jeden liter ročne, súčasťou tých trikov je tiež kompostovanie.

350 kíl odpadu ročne
Priemerná slovenská domácnosť vyprodokuje 350 kíl komunálneho odpadu ročne. Je to síce o stodvadsať kíl menej než priemerný Európan, no každoročne sa zvyšuje.
V porovnaní so zvyškom Európy je nepekné najmä to, čo sa s odpadom ďalej deje. Až 266 kíl z celoročného odpadu priemernej domácnosti skončí kdesi na skládke, 42 kíl sa spáli, 21 kíl sa recykláciou vráti späť do života a zvyšných 21 kíl sa skompostuje.