Martin Kasarda je publicista a pedagóg
Jeho svätosť 14. dalajláma: Ako byť šťastný (prel. Peter Macsovszky, Slovart 2016)
Jeho svätosť 14. dalajláma: Meditácia (prel. Peter Macsovszky, Slovart, 2017)
Tändzin Gjamccho (1935) mal dva roky, keď ho uznali za dalajlámu. V rade prevtelených svätých mníchov tibetskej odnože budhizmu je v poradí štrnástym. Tradícia tibetských duchovných vodcov sa spája s vierou v prevteľovanie a teda pokračovanie a prehlbovanie múdrosti, ktorú strážia budhistickí mnísi a dalajláma každou svojou reinkarnáciou rozvíja.
Mýtickosťou nabitý príbeh pôsobí tak trochu ako rozprávka, na druhej strane – aj my stojíme na pleciach našich predchodcov. Len v tomto prípade má tradícia iné rituály, než sme zvyknutí z nášho racionálneho európskeho sveta.
“Vďaka svojmu prístupu, ktorý významným spôsobom odhaľuje neurotickosť, nenávisť a agresivitu našej doby, si dalajláma získal množstvo obdivovateľov.
„
Vyslanec cyklu života a smrti
Prečo sa práve tento milý, priateľsky pôsobiaci muž, ktorý musel na sklonku päťdesiatych rokov ujsť z komunistickej Číny zaberajúcej Tibet, stal celosvetovo známou osobnosťou? Veď vlastne len rozvíja niekoľko romanticky pôsobiacich, humanisticky vzletných myšlienok, ktoré v sebe budhizmus má: majme sa radi, neubližujme druhým a robme svet láskavejším vlastným súcitom.
Ako to, že duchovný jedného minoritného náboženského spoločenstva sa stal pop-star liberálneho demokratického politického sveta a zároveň tŕňom v oku konzervatívnych kruhov, nehovoriac o Číne, ktorú jeho svätosť 14. dalajláma – tak znie jeho oficiálny titul – omíňa ako kameň v topánke? Čo vlastne hovorí človek, ktorý má byť ďalším prevtelením svojich predchodcov, vyslancom cyklu smrti a života, že dokázal zaujať milióny ľudí?
Usmievavá tvár je nepochybne fotogenická, mať fotku s dalajlámom je prestížou aj pre inak zdravo mysliacich a sebakritických ľudí. Charizma dobrého človeka s plaketou Nobelovej ceny mieru, za ktorým ušiel z vlasti jeho ľud, sa prevteľuje aj do jeho kníh.
Kto vám dnes jednoducho, zrozumiteľne a pekne porozpráva o tom, ako byť šťastný?
Slovo dalajláma je spojením slov dalaj čo znamená oceán a láma, teda guru, duchovný vodca, mních – učiteľ. Dalajláma teda znamená titul pre osobnosť, ktorý je „oceánom múdrosti“, je duchovnou autoritou vďaka svojmu poznaniu, chápaniu a reflexii života.
Budhizmus nie je typickým monoteistickým náboženstvom západného typu. Je cestou hľadania, pokory, zmierenia a nepochybne aj istej miery cynického poznania, že sme tu len na chvíľu, preto by sme si to nemali kaziť. Isto, má svoje rituály, panteón mýtických postáv pripomínajúcich bohov, ale principiálne nie je náboženstvom kultu a dogmy, ale skôr duchovnou náukou s množstvom ciest, ktorá má viesť k pokojnému životu na zemi a prípadne vyrovnanej smrti.
Tibetská forma budhizmu, ktorú dalajláma reprezentuje, je cestou hľadania pokoja a súcitu.
Neprotivenie sa zlu
Isto, pri dalajlámovi sa vždy vynára otázka ľudských práv, okupácia Tibetu Čínou, dalajlámov útek do Indie v roku 1959 a zámerné osídľovanie Tibetu etnickými Číňanmi. Dalajláma totiž okrem funkcie duchovného by mal vykonávať aj funkciu politického a štátnického vodcu svojho národa.
Čínsko-tibetské vzťahy sú storočia napäté, Tibet bol vazalom svojho silnejšieho suseda už niekoľko storočí a od okupácie roku 1950 a následných politických aktov sa stal súčasťou Číny. Tibet nebol žiadnou „duchovnou mocnosťou“, bol tradičným stredoázijským štátom so svojou mocou i roľníkmi, rešpektovaným postavením mníchov i hierarchickou spoločnosťou, v ktorej sa ešte aj v 20. storočí vykonávali telesné tresty.
To netvrdí len čínska propaganda, ale priznávajú to aj samotní obhajcovia slobodného Tibetu. Trest smrti, napríklad, zakázal predchodca súčasného duchovného vodcu Tibeťanov, teda 13. dalajláma.