Autor je ekonóm, spolupracuje s OZ Progresívne Slovensko
Demonštrácie priaznivcov a odporcov vojnového Slovenského štátu chystané na tento víkend v Bratislave sú čiastočne sporom o ideológii, na ktorej bol tento štátny útvar postavený. Predmetom sporu je však oveľa viac ako iba hodnota a trvajúci význam myšlienok národného socializmu.
Dôvod, prečo vznik takzvaného Slovenského štátu ako samostatného útvaru vyvoláva u nás oveľa silnejšie vášne a ostrejšie polemiky ako hocktorá iná udalosť spojená s besnením fašizmu v predvojnovej Európe, je, že sa týka našej histórie, našej štátnosti, našej kolektívnej identity. Inými slovami dotýka sa otázok vlastenectva.
Mnohí ľudia, ktorí sa nepovažujú za priaznivcov fašizmu, predsa len cítia potrebu obhajovať, ospravedlňovať či relativizovať niektoré opatrenia vtedajších predstaviteľov štátnej moci.
“Úsilie našich národných buditeľov, politikov, diplomatov a umelcov v časoch minulých nám zanechalo spoločný jazyk, kultúru a verejné inštitúcie, ktoré vytvárajú pocit príslušnosti k spoločnej politickej komunite a záväzok pokračovať v našom príbehu do budúcnosti.
„
Poukazujú na zložitosť politickej situácie vo vzťahu k Hitlerovmu Nemecku ako na zdroj morálnej nejednoznačnosti pri dnešnom súdení vtedajších činiteľov alebo úporne zbierajú príklady pozitívnych hodnôt ako prosperita či poriadok v nádeji, že naproti kope zavraždených vyhladovaných tiel spoluobčanov dokážu aspoň trošku pohnúť jazýčkom na pomyslených váhach morálneho úsudku.
Je kritika slovakštátu nevlastenecká?
Hoci neplatí, že k záverom, ktoré spochybňujú platný konsenzus, nemožno dospieť na základe úprimného úsilia poznať pravdu, dovolím si tvrdiť, že poctivá zvedavosť v prípadoch, ako je tento, často naráža na rovnako prirodzenú ľudskú vlastnosť a tou je potreba niekam patriť, byť súčasťou spoločenstva a toto spriaznenie vyjadrovať vo svojich činoch.
Pre človeka, ktorý národnú príslušnosť vníma ako neoddeliteľnú súčasť svojej identity, sa dôrazná a neúprosná kritika vojnového štátu môže zdať nevlastenecká.
Môže cítiť, že zdôrazňovaním prvotného hriechu našej štátnosti a narúšaním dvestoročného naratívu holubičieho národa podkopáva lásku k vlasti.