Samozrejme, antifašistický pochod v Bratislave mal svoje tvrdé jadro. Mlaďasov s účesmi, reprákmi, jamajskou vlajkou. A okolo boli ľudia z LGBT advokácie, z feministických zinov a z antirasistických mimovládok. No a čo?
Títo chodili blokovať neonacistické pochody ešte v časoch, keď boli fašisti na ulici a v krčmách, nie v parlamente. Predtým než sa pravicoví ultras začali organizovať na sociálnych sieťach, cielene sa živiť nespokojnými voličmi a postupovať k riadeniu štátu.
Vďaka tejto skúsenosti sa vedia aj antifašisti zosieťovať, zvolať stretnutie a zaplniť ulice. Pretože neoľudácke bitkárske jadro má dnes vyše desaťpercentný voličský obal, priťahujú, prirodzene, aj antifašisti väčší dav. Preto nie, antifa nie je nejaká malá skupina s farebnými čírami, palestínskou šatkou cez tvár.
A kto tvrdí, že protifašistické demonštrácie sú prehliadkou nejakého opačného extrému, mal by sa rozhliadnuť. Toto nie je subkultúrna zrážka, ale masové hnutie. Alebo skôr spoločenský protipohyb.

Nielen bratislavský. Nielen mládežnícky. Nielen ľavicový. Presahuje protikorupčný diskurz, antificovské postoje aj sektárčenie na viac a menej trhu či štátu. Toto je najširší možný menovateľ, na ktorom sa mnohí môžu zhodnúť: proti ultrapravici v parlamente, proti hnedým rečiam vo verejnom priestore, proti politickému chrapúnstvu. Že aspoň na tomto sa vieme dohodnúť, čokoľvek si myslíme o registrovaných partnerstvách či reggae hudbe.