SME

Ako som uveril na chemtrails a na očkovanie, ktoré spôsobuje autizmus

Kolektívna pravda je ilúzia. Našu pamäť fakty príliš nezaujímajú.

Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Očkovanie spôsobuje autizmus. Alebo aspoň triašku, nárast tretej nohy, homosexualitu či schopnosť lietať.

Ak by ste raz pátrali po jednom z najväčších vedeckých podvodov dvadsiateho storočia, zrejme by ste narazili aj na tento: štúdiu z roku 1998 v prestížnom vedeckom časopise, ktorá si po jej zverejnení začala žiť vlastným životom. Napriek faktu – áno, aj editori magazínov ako Lancet robia chyby –, že podvod pri jej písaní napokon odhalili, dokázali autorovi nekalé úmysly a dokonca úplatky, no v kolektívnej pamäti už myšlienka uviazla.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Čo keď je to s tým očkovaním je celé inak? Čo ak očkovanie naozaj spôsobuje autizmus a čo keď je lepšie riskovať osýpky, ako zničený celý život môjho dieťaťa?

Výsledkom je nová epidémia osýpok v Európe 21. storočia. Ale aj čosi iné: fenomén, ktorému sa vedci začali venovať až v posledných rokoch. Je ním hľadanie odpovede na otázku, ako facebook, hoaxy, falošné správy a naši šarlatánski kvázipriatelia dokážu meniť naše spomienky... a v dôsledku toho aj pocit, čo je vlastne pravda.

Spoločné spomienky

Povedať, že naše spomienky sú všelijaké, len nie spoľahlivé, nie je asi práve originálne ani objavné. O tendencii nášho mozgu podsúvať nám pohodlné a príjemné myšlienky bez ohľadu na fakty sme aj v týchto novinách zapísali mnoho strán.

Naše spomienky sú totiž notoricky falošné. Formujú sa podľa toho, čo sa nám páči, čo máme radi, čo sme považovali za emočné silnú udalosť – i keď to bola bezvýznamná banalita. Preto si možno pamätáte na prvý bager, ktorý vám otec ako trojročnému priniesol zo zahraničnej cesty, pamätáte sa na chuť zmrzliny za pár halierov a pri sójových rezoch budete splietať vášnivé ódy na časy, keď o sóji ešte ani nechyrovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Lenže dnes máme jeden nový problém: schopnosť informácií šíriť sa radikálne narástla. A narástol tak aj vplyv ďalšieho fenoménu našich myslí – spoločných spomienok. Spomienok, ktoré sú výtvorom života v našej skupine.

Falošné spomienky môžu byť cenou, ktorú platíme za ochranu slobody slova.

Laura Spinneyová, Nature

„Spomienky sa dostávajú medzi skupiny ľudí novými cestami,“ zdôrazňuje pre Nature harvardský psychológ Daniel Schacter. „Facebook či instagram stierajú hranicu medzi individuálnou a kolektívnou pamäťou.“

Nové výskumy naznačujú, že naše spomienky neurčujú len naše zážitky, ale aj spoločnosť, ktorá nás obklopuje: so svojimi preferenciami, predsudkami a kolektívnymi mýtmi. A keďže kolektívna pamäť tvorí akýsi základ nášho uvažovania o minulosti a minulosť zase určuje, akým spôsobom budeme uvažovať o našej budúcnosti, máme problém. Obzvlášť, ak sa niekto rozhodne vytvárať falošné správy, vďaka nim do spoločnosti votrieť falošné spomienky a rozvrátiť jej fungovanie, dokonca jej základy.

Výskum z roku 2011 v magazíne Science napríklad ukazuje, ako sa dokážu meniť „autentické“ spomienky tridsiatky dobrovoľníkov.

Vedci im v menších skupinách premietli dokumentárny film a následne sa ich spýtali niekoľko otázok. Po týždni na otázky odpovedali znovu, no až po tom, ako si mohli pozrieť podstrčené (a vymyslené) odpovede ostatných účastníkov experimentu.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4V4N na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu