P redstavte si, že sa naraz hrá osem futbalových stretnutí majstrovstiev sveta pred dvestotisíc divákmi. Takto vykreslila nemecká stanica ARD pohľad na súčasný Veľký strahovský štadión. Hovorilo sa mu i spartakiádny.
Vlani som bol na detskom futbalovom turnaji Prague - Strahov cup. Štartovalo vyše 130 tímov dvanásťročných chlapcov z desiatich európskych krajín. Dnes patrí veľké športovisko pražskej Sparte. Je na ňom osem veľkých futbalových ihrísk a jedno malé.
Nechcem však spomínať na pekný zážitok spred roka, ale na to, čo si pamätám z dávnejšej minulosti – na československé spartakiády.
Písalo sa ľahko
Na dvoch som bol ako novinár. Čisto osobný dojem je, že to bola odporná propaganda. Dokonca ani z estetického hľadiska to nebolo nič extra. Nie som prívržencom masoviek.
Boli tam však aj momenty, ktoré som musel obdivovať.
O spartakiádach sa písalo ľahko. Všetci boli šťastní, usmiati, spokojní, nadšení. Pracoval som v agentúre ČSTK. Z tejto udalosti sme vydávali neuveriteľných okolo 150 správ. Pracovný štáb bol takmer päťdesiatčlenný.

Každý deň sa ihneď na úvod púšťal takzvaný ťažiskový materiál. Pripadol aj mne. V roku 1985 som si vybral človeka, ktorý mal na starosti veliteľský mostík. Čosi ako dirigent.
Vo viacerých prípadoch cvičilo naraz takmer 14-tisíc dievčat, chlapcov, žien či vojakov. Ten chlapík z mostíka bol génius s počítačom v hlave. Všetko klapalo na minútu. Bral to ako výzvu a prácu. Priznal, že myšlienka mu príliš blízka nebola. To zostalo medzi nami.
Spartakiádny dejepis
Veľký strahovský štadión je podľa mnohých zdrojov rozlohou najväčší na svete. Mal aj kapacitu pre 280-tisíc divákov (96-tisíc na sedenie) a od roku 2003 je na zozname českých kultúrnych pamiatok.
“Sokolstvo si sprvoti osvojil aj komunistický prezident Klement Gottwald. Ibaže pri prvom povojnovom zlete sokoli dávali najavo, že s novým režimom až tak nesympatizujú. Niesli napríklad veľké heslo: „Nikto nesmie diktovať, koho máme milovať“. Komunisti urobili typické gesto – Sokol zrušili. Aj na pokyn z Moskvy.
„
Väčší bol vraj iba rímsky Circus maximus s pretekmi vozatajov (do hľadiska sa zmestilo 320-tisíc ľudí). Konkuruje mu okruh v Indianapolis s kapacitou 250-tisíc návštevníkov, ale s miestami na okolitých svahoch sa môže číslo vyšplhať až na 400-tisíc.
Najväčšiu návštevnosť zažil pražský štadión v roku 1938 pri protivojnovom všesokolskom zlete. V hľadisku vraj bolo 280-tisíc ľudí a pri úvodnej skladbe cvičilo 30-tisíc sokolov. Vtedy sa štadión volal Masarykov.
Prvý prezident Československa sa osobne zúčastnil na dvoch predošlých zletoch sokolov. Vždy pricválal na svojom koni Hektorovi.
Počas vojny bol štadión smutným zhromaždiskom Židov pred transportmi, po vojne zase Nemcov pred odsunom.
Myšlienka je od sokolov
Komunisti si privlastnili v Česku veľmi živé sokolské povedomie s mottom: V zdravom tele zdravý duch.