Autor je publicista, občiansky aktivista
Už na začiatku tohto roka čelíme najväčšej humanitárnej kríze od založenia OSN. Vyhlásil to 10. marca pred Bezpečnostnou radou OSN Stephen O´Brien, zástupca generálneho tajomníka OSN pre humanitárne záležitosti.
Spresnil, že hrozbe podvýživy a hladomoru čelí viac ako 20 miliónov ľudí v Jemene, Somálsku, Južnom Sudáne a v Nigérii. „Viac“ je slabé slovo. Ohrozenie je oveľa väčšie.
Už predtým UNICEF varoval, že od hladu môže tento rok zomrieť 1,4 milióna detí. Mnoho ďalších oslabených podvýživou zomrie na choroby. O´Brienove čísla však hovoria, že to môže byť oveľa horšie, lebo zhruba polovica zo zmienených „viac ako 20 miliónov“ hladujúcich sú deti.
Aby sa tak nestalo, potrebuje OSN do júla zohnať dodatočných 4,4 miliardy dolárov. Do minulého mesiaca prispeli krajiny len 90 miliónmi dolárov: iste by bolo zaujímavé vedieť aj koľko prispela alebo prispeje 39. najbohatšia spomedzi 185 krajín sveta.

Otrasné čísla
Podľa OSN čelí najviac ľudí nedostatku potravín v Jemene – cez 14 miliónov. Sedem miliónov ľudí nevie, čo bude ich ďalšie jedlo – a či nejaké bude. Pol milióna detí do piatich rokov tam trpí ťažkou akútnou podvýživou. Od nejakej formy humanitárnej pomoci v Jemene závisí až 19 miliónov obyvateľov – to sú dve tretiny jeho obyvateľstva.
Južný Sudán je po Jemene v poradí druhá najrizikovejšia krajina: urgentnú potravinovú pomoc tam potrebuje 4,9 milióna, čiže 40 percent všetkých obyvateľov. Na hranici hladomoru je zatiaľ jeden milión, sto tisíc detí trpí ťažkou akútnou podvýživou.
V severovýchodnej Nigérii potrebuje potravinovú pomoc 1,8 milióna ľudí, ale v širšom regióne Čadského jazera ohrozuje hlad viac ako 7 miliónov ľudí. V decembri odhadla OSN počet detí ohrozených na živote len v Nigérii na 75-tisíc.