SME

Útecha z veľkých čísel a odstupu

Koľko ľudí na svete je chudobnejších ako priemerný Slovák?

(Zdroj: SITA/AP)

Autor je ekonóm

Globálne nerovnosti v životnej úrovni sú obrovské, ale postupne klesajú. V ľudnatejšom, bohatšom a rovnejšom svete je čoraz ťažšie skryť sa pred dosahmi ľudských aktivít v ďalekých krajinách za hranice národných štátov.

Predstavte si, že všetkých ľudí na zemi zoradíme podľa ich životnej úrovne meranej príjmom alebo spotrebou. Ako by vyzerala nerovnosť medzi nimi? Kde v tomto pomyselnom rade by sa nachádzal priemerný Slovák? Ako sa nerovnosti v životnej úrovni jednotlivcov menia v čase a prečo na tom záleží?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Na základe prieskumov príjmov a spotreby domácností a národných účtov zo 139 krajín upravených o rozdiely v cenovej hladine sme s Paolom Maurom zostavili globálne rozdelenie životnej úrovne medzi ľuďmi, ktoré ponúka presnejší pohľad na globálne nerovnosti ako porovnávanie HDP na obyvateľa.

Globálne nerovnosti sú obrovské...

Relatívne rýchly hospodársky rast vo veľkej časti rozvojového sveta zatvára nožnice blahobytu, ktoré roztvorila industrializácia dnešných vyspelých krajín.

Nerovnosti v globálnom meradle sú naozaj obrovské. Hoci my na Slovensku sa necítime obzvlášť bohatí, priemerný Slovák sa v pomyselnom zoradení nachádza vo vrchnej sedmine ľudstva. Až 87 percent obyvateľov planéty, to je 6,3 miliardy ľudí, má nižšiu životnú úroveň.

Až 62 percent žije pod hranicou slovenského životného minima a 10 percent žije pod hranicou extrémnej chudoby, definovanej Svetovou bankou ako 1,90 dolára za deň (33,50 eura za mesiac pri slovenských cenových pomeroch). V porovnaní so stredným príjmom v globálnom zoradení je príjem priemerného Slováka viac ako päťnásobný.

Zaujímavý pohľad na rozmer nerovnosti ponúka otázka, koľko zo svojho príjmu by museli vynaložiť ľudia v hornej stotine zoradenia (mesačný príjem domácnosti vyšší ako 3355 eur na hlavu), aby úplne odstránili globálnu chudobu na spodku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Koľko by museli presunúť chudobným (ak by to bolo možné a beznákladové), aby ich príjem pozdvihli nad 1,90 dolára za deň? Skúste uhádnuť. Horných 73 miliónov ľudí financuje spodných 702 miliónov. Desať percent? Dvadsať? Odpoveď je iba nepatrných 1,1 percenta!

... ale klesajú

Hoci rastúce príjmové nerovnosti vnútri viacerých štátov sú predmetom verejného záujmu a znepokojenia, vo svetovom meradle sa situácia zlepšuje. Podľa údajov Svetovej banky sa miera chudoby vo svete v dôsledku hospodárskeho rastu za posledné desaťročia znížila z 37 percent v roku 1990 na spomenutých 10 percent v roku 2015.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4VJ5 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americký prezident Joe Biden a český premiér Petr Fiala.

Prečo nemôžeme brániť Ukrajinu ako Izrael? Racionálne odpovede sú, ale etické nie.


Karikatúra denníka SME (Rosie Babicová).


Úlohou ECB nie je dosahovať zisk, ale zabezpečovať cenovú stabilitu.

ECB ponúkne bežným ľuďom možnosť otvoriť si účet v digitálnych eurách.


Richard Sulík
Peter Tkačenko

Nádej na ozdravenie sa upiera na um a šikovnosť Ladislava Kamenického.


SkryťZatvoriť reklamu