SME

Rusko na ex

Rusi nepijú pre radosť, ale preto, aby sa im rozostrilo videnie, aby vydržali surovú klímu v krajine.

Ilustračné foto (Zdroj: SITA/AP)

Sašenka vzal do ľavej ruky pohárik, nie taký obyčajný „horčičák“. Ale parádny, sviatočný. Do pravej uchopil skúseným hmatom fľašu. Bez akejkoľvek etikety. Geniálny ruský produkt samohonky, ktorý nemá vo svete obdobu.

V časoch „suchých“, keď ruské vlády v mene ochrany zdravia ľudu sťažovali prístup k lahodnému moku, sa Rusi naučili páliť si samohonky v pivniciach, kúpeľniach, komorách a garážach.

Sašenka nalial dve deci do môjho pohára a dve do svojho. Priamo sa mi pozrel do očí, nadýchol sa a pripravil sa na mohutný hlt.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vďaka môjmu najlepšiemu ruskému priateľovi Sašovi Jevtušenkovi, kolegovi z Komsomoľskej pravdy, som nedlho po svojom príchode do Moskvy prenikla do ruskej kultúry pitia alkoholu. Čokoľvek a vždy sa pije na ex. Naraz. So zatvorenými alebo naopak s vytreštenými očami, ale nikdy nesmie na dne zostať ani slza. To sa nepatrí. Je to ako si grgnúť pri večeri.

Viac podobných článkov nájdete na SME+. Vznikajú vďaka vašej podpore. Ďakujeme.

Zvyk piť alkohol po „stakanoch“ je odrazom stavu duše Rusov, je zrkadlením sa spôsobu ich života.

Rusi nepijú preto, aby si pochutili. Alebo aby si spríjemnili obchodné rokovania. Aby sa dostali do nálady na stretnutí s milou. Pijú, aby sa im rozostril obraz všedného dňa. Aby zastreli realitu, ktorú žijú. Aby vydržali surovú klímu, politickú i tú ozajstnú. Aby zabudli, že nasledujúci deň nebude o nič lepší než ten dnešný.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kedy sa to vlastne začalo, toto pitie s cieľom omámiť si mozog a znížiť prah citlivosti voči nespravodlivosti?

Storočia zlomu

Koncom 19. storočia vedci hodnotili úroveň pijanstva v rôznych krajinách Európy a v USA. Rusko vtedy skončilo na predposlednom mieste. Francúzsko, USA, Británia a ďalšie krajiny boli oveľa opitejšie. Lenže už začiatkom 20. storočia sa v Rusku vypili asi tri litre čistého alkoholu na osobu a rok. Stále to nebolo nič strašné.

V roku 1913 sa však spotreba zrazu zvýšila na päť litrov na rok a dušu. Alkoholizmus začal ohrozovať zdravie ľudí.

Prvá svetová vojna a mobilizácia v Rusku boli štartovým výstrelom pre prvú významnú protialkoholickú kampaň v ruskej histórii. Cár vedel, že s opitými vojakmi nijakú vojnu nevyhrá.

Cár si podpísal rozsudok smrti. K revolúcii 1917 by zrejme nedošlo alebo nedošlo tak rýchlo, keby Mikuláš II. dovolil ďalej Rusom opíjať sa kvalitným alkoholom a zabránil tak dramatickému rastu sociálneho napätia. Ľuďom vzali jedinú útechu v ťažkých časoch a neponúkli nič iné. Takéto počiny sa končia vždy tragédiou.

Oľga Čagadajevová

Podľa dobových úradných záznamov sa zdá, že po vyhlásení prohibície v roku 1914 spotreba alkoholu prudko klesá. Rus vraj razom vypije iba 0,2 litra alkoholu ročne. Klesala aj kriminalita, bolo menej úrazov. Minister spravodlivosti zasiahnutý antialkoholickým entuziazmom dokonca zastavil stavbu novej väznice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Štatistiky však boli optimistickejšie než realita. Niekoľko týždňov aj občania vnímali boj s pitím ako prejav vlastenectva, snahu zachrániť monarchiu a zlepšiť svoje životy. Dlho im toto presvedčenie nevydržalo. A na zozname dôvodov, pre ktoré v roku 1917 padla dynastia Romanovovcov, bol podľa historikov aj jej boj za celonárodné abstinovanie.

Alkohol pre vyvolených

V každom prípade prvý ruský suchý zákon zásadne ovplyvnil život krajiny, ktorá je dnes svojráznym požívaním alkoholu celosvetovo preslávená.

Ako to vyzeralo po pár týždňoch od zavedenia suchého zákona v petrohradskej reštaurácii? Ľudia jedli chlieb a v šálkach na čaj mali víno, v pohároch namiesto vody vodku. Uprostred stola stál samovar plný koňaku.

Tento spôsob porušovania zákona mal svoje ďalekosiahle dôsledky. Pretože do reštaurácie chodili iba ľudia majetnejší. Robotník z továrne nemal šancu zohnať ani hlt vodky. Jedna fľaša by ho vyšla na viac, než bol jeho mesačný plat. Nie nedostatok chleba, ale ceny za alkohol, ktoré vzlietli do oblakov, zničili monarchiu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Robotník alkohol potreboval rovnako ako krajec chleba. Pretože len to mu pomohlo prežiť hlad, chlad, dlhé petrohradské noci a absenciu akejkoľvek perspektívy.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4VJY na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Americké systémy protivzdušnej obrany Patriot (vľavo) a NASAMS.

Odchod talianskeho systému reálne neznamená veľkú zmenu.


Historické vyrovnanie sa s Ficom zatiaľ nie je na programe.


Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


SkryťZatvoriť reklamu