Petr Šabata pracuje v Českom rozhlase
Michael Dummett: O přistěhovalectví a uprchlících. Vydal Filozofický ústav AV ČR v roku 2016, preložila Sylva Ficová.
Kniha O prisťahovalectve a utečencoch je pozoruhodná prinajmenšom z troch dôvodov. Britský filozof Michael Dummett ju dokončil v júli 2000, a napriek tomu je úplne aktuálna. O migrácii pojednáva veľmi dôkladne a autor pritom stihne rozobrať aj ďalšie dnes pálčivé otázky: populizmus, limity demokracie, rolu bulvárnych médií, európsky rasizmus, fašizmus...
A tiež sa pozorný čitateľ dozvie, prečo dopadlo hlasovanie Británie o zotrvaní v EÚ tak, ako dopadlo.
Michael Dummett (1925 - 2011) bol profesorom logiky na Oxfordskej univerzite, venoval sa najmä filozofii jazyka a matematiky. Nebol však len katedrovým akademikom, od 60. rokov sa prakticky zaoberal postavením imigrantov v Británii, zasadzoval sa za ich práva, vystupoval proti rasizmu v spoločnosti; a napísal aj knihu o histórii kartových hier.
“Dummett rozoberá britskú politiku voči prisťahovalcom a utečencom od druhej svetovej vojny a dospieva k jednoznačnému záveru, že cieľom konzervatívcov ani liberálov nebolo - až na výnimky - pomôcť im, ale „získať čo najväčšiu volebnú podporu: získať hlasy.“
„
Pre premýšľavých ľudí
„Veľká časť filozofických textov, ktoré som napísal v minulosti, bola určená filozofom. Táto kniha im určená nie je. Písal som ju pre všeobecného čitateľa: je zrozumiteľná každému premýšľavému človeku,“ napísal Dummett v predslove a presne tak vystihol charakter textu.
Poskytuje potešenie z presvedčivej argumentácie a z hlbokého poznania problematiky nielen na Britských ostrovoch. Autor hovorí o prisťahovalcoch a utečencoch z liberálnych a humanistických pozícií, ale jeho text je dobrým čítaním aj pre ľudí s iným náhľadom na problém: môžu si cibriť názor v strete s Dummettovými závermi, ktoré sú poctivé, logické a pevné.
Dummett rozoberá britskú politiku voči prisťahovalcom a utečencom od druhej svetovej vojny a dospieva k jednoznačnému záveru, že cieľom konzervatívcov ani liberálov nebolo - až na výnimky - pomôcť im, ale „získať čo najväčšiu volebnú podporu: získať hlasy“.
Zdatného podporovateľa pritom politici mali v bulvárnych médiách, ktorá sa riadila jednoduchou zásadou: odhaliť pomerne rozšírený predsudok, podhodiť sa mu a prilievať olej do ohňa, pričom svojich čitateľov informovali mylne, či im dokonca klamali...“
Nie je to opis stavu v mnohých krajinách Európy na jeseň 2015? A nie je to líčenie situácie v Británii pred hlasovaním o zotrvaní či vystúpení z EÚ?
Dobrovoľne dospel ku kvótam
Dummett je skeptický k tomu, že situáciu utečencov a imigrantov môžu riešiť jednotlivé štáty. Analýzou dohôd uzatvorených v rámci OSN aj v Európe (Dublinský dohovor z roku 1990) však dospieva k záveru, že doterajšie nadnárodné pokusy neboli príliš úspešné.
„Ak existuje v žiadostiach o azyl v rôznych členských krajinách Únie veľká nerovnováha, nestrannejším riešením než Dublinský dohovor by bol tribunál EÚ, ktorý by rozhodoval, kde by mal každý utečenec o azyl žiadať, a bral by pritom do úvahy faktory vedúce k uprednostňovaniu určitých krajín pred inými, vrátane ich demografickej situácie a ich schopnosti postarať sa o nových prichádzajúcich,“ opisuje v roku 2000 mechanizmus podobný kvótam z rokov 2015 a 2016, proti ktorému Slovensko podalo žalobu.