Už aj školáci vedia, podľa anglického básnika W. H. Audena, že tí, na ktorých páchajú zlo, sami potom páchajú zlo.
Audenova báseň – veľmi vhodná na toto obdobie – mala názov 1. september 1939. Čo je, prirodzene, dátum začiatku druhej svetovej vojny, vyvrcholenia desaťročia politického chaosu po veľkej hospodárskej kríze.
A zatiaľ čo o totožnosti „tých“, na ktorých páchali zlo a ktorí ho potom robili iným, sa dá diskutovať, povedzme si, že mal na mysli milióny Európanov, ktorí prišli o prácu, bezpečnosť a o nádej po veľkých ekonomických problémoch a ktorí vložili svoju vieru do fašistických hnutí v Nemecku, Taliansku, Španielsku a inde.
Paralela s uplynulým desaťročím nie je celkom presná, ale aj tak je šokujúca. Finančná kríza rokov 2008 až 2009 zanechala ohromný zbor nevzdelaných, nevyužitých belochov na Západe, hlave vo Veľkej Británii a USA, ešte rozšírený o milióny ďalších.
Muži, čo v 70. rokoch zarábali na úrovni strednej vrstvy v robotníckych profesiách so stredoškolským vzdelaním, odvtedy prišli o finančnú istotu a spoločenské postavenie – s tým, ako deregulácia a voľný obchod umožnili vývoz ich pracovných miest do ekonomík s lacnou pracovnou silou.