SME

Pomáhame, ako môžeme, hovoria aj naďalej Švédi

Švédsko sprísnilo svoj postoj k migrantom, aby sa mohlo postarať o väčšinu zo 160-tisíc žiadateľov o azyl, ktorí na jeseň roku 2015 prišli do krajiny.

(Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Autor je redaktorom MF Dnes

Nie sú to ešte ani dva roky, čo sa sivovlasý šesťdesiatnik Jan-Eric Jannson rozhodol, že musí niečo urobiť. Státisíce migrantov uviazli vtedy v Maďarsku a nevedeli, či im Rakúsko, Nemecko a ďalšie západoeurópske krajiny otvoria svoje hranice a budapeštianska vláda Viktora Orbána im dávala najavo, že v jeho krajine nie sú vítaní.

Ďalšie stovky tisíc ich doslova sedeli na svojej batožine a čakali, ako to celé dopadne, či sa aj oni majú z utečencami preťaženého Turecka, kde mnoho z nich strávilo už niekoľko rokov v utečeneckých táboroch, vydať na cestu do Európy. Sýrčania, Iračania, Afganci, Eritrejčania...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A po Čiľanoch prišli desiatky tisíc Iráncov, utečencov z Bosny ... V šesťdesiatych a sedemdesiatych rokoch vlna pracovnej migrácie z Fínska, v poslednom desaťročí potom desiatky tisíc ľudí zo strednej a z východnej Európy. Každý šiesty obyvateľov krajiny má tak dnes na rodnom liste inú krajinu ako Švédsko.

Jan-Eric Jannson si sadol a napísal článok do najväčších švédskych novín.

Svojmu národu, Švédom, pripomenul to, čo je najlepšie v ich modernej tradícii -, že boli vždy krajinou, ktorá sa v podobných situáciách otvorila ľuďom v núdzi a prijala ich toľko, koľko bolo treba.

Sadol si a napísal článok, v ktorom Švédov vyzval, aby utečencom zo Sýrie a ďalších krajín pomohli.

Bol jedným z tých, ktorých pričinením sa v lete roku 2015 konali v Štokholme veľké proutečenecké demonštrácie, ktoré sa potom zmenili na nevídanú vlnu solidarity, keď na štokholmskú hlavnú stanicu prichádzali davy dobrovoľníkov a utečencom, ktorí začali po tisícoch prichádzať do krajiny, prinášali jedlo, oblečenie, poľné lôžka na prespanie, mnohí im potom ponúkali, že môžu bývať aj u nich doma.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Radšej Hells Angels než Sýrčania

Dnes, na jar 2017, je Švédsko inou krajinou. Po prijatí 160-tisíc migrantov - Švédsko prijalo na počet obyvateľov najviac migrantov z celej Európskej únie - vláda zavrela pozemné hranice. A potom sprísnila azylové zákony a už rok sa venuje vracaniu tých, ktorým azyl ani "dočasnú ochranu" neposkytne.

Jan-Eric Jannson, primátor asi tridsiaťtisícovej Nacky, predmestia Štokholmu, je však stále presvedčený, že sa v lete 2015 zachoval správne, a verí, že by Švédsko malo utečencom pomáhať viac, ako im pomáha v súčasnosti. "Keď úplne zastavíme prijímanie utečencov, keď necháme ľudí umierať na mori, urobí to niečo zlé aj s nami. Niečo zlé v nás samotných, v našich rodinách, v našej spoločnosti," hovorí Jannson.

Sám sa pritom so starosťami s imigrantmi v súčasnosti borí vo svojej vlastnej štvrti. "Staráme sa o 350 migrantov, pre ktorých sme museli nájsť ubytovanie a bolo to ťažké," priznáva a opisuje príklad, keď radnica vykúpila na ubytovanie migrantov dom, v ktorom bola usídlená pobočka násilníckeho motorkárskeho klubu Hells Angels.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A ľudia zo susedstva zorganizovali petíciu, v ktorej žiadali, aby v dome radšej zostali motorkári, než aby sa tam prisťahovali ľudia zo Sýrie alebo Afriky.

"Áno, máme problémy, veľké problémy nielen my v Nacke, ale po celom Švédsku, problémy s inou kultúrou, ktorú so sebou vysídlenci prinášajú. Ale musíme zostať otvorení, pretože uzavrieť sa, by bolo zle," hovorí aj po dvoch rokoch presvedčivo.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4VMP na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši.

Čo môžu naozaj zmeniť nové pravidlá pre štátne nákupy


Ak chce Pellegrini naozaj to najlepšie pre Slovensko...


Ilustračné foto.

Ad: Slovenská minimálna mzda kráča gréckou cestou.


Veľká súdna sieň Medzinárodného súdneho dvora v Haagu.

Harabinove výroky nie sú pravdivé.


Vladimír Balek
SkryťZatvoriť reklamu