Autor je interný doktorand na Katedre ústavného práva a teórie práva na Právnickej fakulte v Trnave
Debata o zrušení tzv. Mečiarových amnestií naberá každým dňom inú dynamiku, pomaly až rovinu legislatívnej komédie. Veď uvážme a sumarizujme len pozvoľne.
Na začiatku tu bol čistý občiansky záujem o zrušenie amorálnych amnestií, ktorým systém amnestoval sám seba. Forma mala byť jednoduchá – Národná rada prijme ústavný zákon, ktorý nemôže posúdiť Ústavný súd a tým jasne všetci ako štátotvorné spoločenstvo deklarujeme, že chceme, aby sa všetky zločiny vyšetrili.
Ústavný zákon mal byť žiarivý symbol pevného záväzku spoločenstva umožniť trestať nespravodlivosť. Potom však prišiel ako blesk z neba vládny návrh zmeny ústavy, vtiahnutie Ústavného súdu do procesu rušenia amnestií a hlavne politické prekáračky.
Bez osobnej animozity je až fascinujúce sledovať, ako sa predpovede starých antických filozofov o populistoch stávajú realitou a pôvodný úmysel len sekundárnou nevyhnutnosťou. Kto vytlačí z témy viac politickej šťavy vyhráva.
To, prosím, ešte opomeňme tú právnu nejasnosť vládneho návrhu a glorifikovanie všetkých expertov Úradu vlády (ktorí sú v tom inak pravdepodobne úplne nevinne). Našťastie, že je tu zlý prezident so svojimi zlými poradcami. Skrátené legislatívne konanie je len doslova čerešnička na torte.

Spochybnený Ústavný súd
Ďalšia smutná fascinácia súvisí s vysvedčením, ktoré táto debata vystavila Ústavnému súdu. Taká masová a priori nedôvera v jeho nezávislé rozhodnutie o prípadných zrušených amnestiách je volaním o reformu výberového konania sudcov. A to hneď, nie až v roku 2018, keď môže prebiehajúca bitka o vymenovanie/nevymenovanie sudcov prerásť do otvorenej vojny.
Inak, ktokoľvek má pocit, že ten spor medzi prezidentom a Národnou radou je nelegitímny, nech si spomenie na ostatných dvoch kandidátov, ktorí obaja už viackrát o zrušení amnestií hlasovali a teraz by mali o nich ísť rozhodovať.
Presne pre takéto situácie je dôležité podrobné a dlhé grilovanie kandidátov na sudcov Ústavného súd (ako inšpiráciu viď USA a ich Najvyšší súd).