Nik netvrdí, že ak sa aj podarí zrušiť Mečiarove amnestie, stane sa zo Slovenska zo dňa na deň spravodlivá krajina. A rovnako nemôžeme čakať, že si ľudia v Bratislave odteraz už nanajvýš zahrajú žolíka alebo mariáš o desaťcentovky – iba preto, že hlavné mesto zakázalo hazard.
Okrem dátumu, keď sa v oboch prípadoch rozhodovalo, obe témy spája aj iný motív. Nevyhnutnosť riešiť problém hoci aj nie celkom štandardným spôsobom.
Situácia okolo hazardu v Bratislave si to vyžadovala aj napriek tomu, že vlani prijatý zákon zakročil proti gamblerstvu (zákaz vstupu hráčom žijúcim zo sociálnych dávok do herní a pod.)
Nemôžeme nikomu prikazovať, ako má nakladať so svojimi peniazmi. V prípade hazardu v Bratislave je však problémom obrovský tlak biznisu, ktorý má preukázateľne negatívne spoločenské dopady.
Tlak, ktorý v posledných rokoch nadobudol formu výraznej presily aj v dôsledku obmedzení v susedných krajinách a mestách. V Maďarsku začal platiť zákaz hracích automatov mimo kasín v roku 2012, vo Viedni v roku 2015, pridalo sa Brno, Praha a ďalšie české mestá.
Firmy začali expandovať do Bratislavy, ktorá bola územím zasľúbeným a zmenila sa nepoznanie. Na uliciach, námestiach, kde by človek očakával obchody a kaviarne, zjavili sa nepriehľadné sklá, za ktorými sa točia veľké peniaze.