Autor je výtvarník a publicista
Jednou zo zásadných a dôležitých požiadaviek Občianskeho fóra v Košiciach koncom roka 1989 bola aj vizuálna deboľševizácia vtedajšej metropoly Východoslovenského kraja. Išlo o odstránenie všetkých symbolov komunistickej zločineckej ideológie – názvov ulíc, námestí, sôch, pomníkov, pamätných tabúľ a reliéfov, ktoré v Košiciach vznikli od roku 1948 až po rok 1989.
Do prvých slobodných volieb 1990 po dlhých desaťročiach totality sa to takmer podarilo. Veľkú radosť sme mali zo zrušenia múzea Košického vládneho programu (KVP), ktoré bolo dokonalou ukážkou komunistickej propagandy a, samozrejme, bolo povinne navštevované žiakmi a študentmi rôznych typov škôl.
“Košický vládny program priniesol aj nastolenie režimu obmedzenej demokracie, opustenie čechoslovakizmu, obmedzenie súkromného vlastníctva, zoštátnenie časti priemyslu, pozbavenie časti obyvateľstva štátneho občianstva.
„
Žiaľ, na budove bývalej župy, kde momentálne sídli Východoslovenská galéria, je stále oslavná bronzová pamätná tabuľa s kosákom a kladivom.
Začiatok hegemónie komunistov
Sem-tam symbol zločineckej ideológie niekto pretrie červenou farbou, ktorú hneď umyjú. Neporovnateľne horšie je, že v Košiciach existuje veľké sídlisko s názvom KVP. Architektonicky je celkom vydarené a takýto stupídny názov si nezaslúži. Zvlášť z dôvodu, že jeho súčasťou je ulica Jána Pavla II., ktorý bol veľkou osobnosťou a odporcom komunizmu.
Český historik Petr Blažek charakterizoval KVP takto: „Bol to začiatok exekutívnej hegemónie komunistov, nič na oslavu tu nie je.“
Program novej československej vlády Národného frontu Čechov a Slovákov, známy ako Košický vládny program, bol programový dokument vyhlásený na prvej plenárnej schôdzi vlády Národného frontu Čechov a Slovákov 5. apríla 1945 v Košiciach.
De facto bol prijatý už 29. marca 1945 ako výsledok rokovaní politických predstaviteľov budúceho Národného frontu na veľvyslanectve ČSR v Moskve prebiehajúcich od 22. marca.
Čo hovorí 16 kapitol?
Dokument určoval zásady budúcej politiky a bol označovaný za „program (prvej etapy) národnej a demokratickej revolúcie“. Slovenský ústavný právnik Ján Gronský ho opísal ako „program revolučného vytvárania systému regulovanej demokracie, eufemisticky nazvanej ľudová demokracia”.