SME

Harabin prezidentom

Za Irak a Ukrajinu sa im môžeme smiať, za rehabilitáciu Mečiara a Harabina ich budeme brať na politickú zodpovednosť.

Štefan Harabin. (Zdroj: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ (archív))

Autor je teológ a spisovateľ

A ké sú takzvané alternatívne médiá? Lebo v minulosti, nie takej dávnej, keď sa objavil web a nové možnosti obchádzať registrácie, písať si, čo sa nám chcelo, v časoch prvých blogerov a malých stránok so špecifickým zameraním sa zdalo, že to je nová žurnalistika.

Veľké médiá strácali monopol na kanonický spoločenský názor, editoriály už nemali také postavenie ako v časoch špionážnych a estétskych filmov, v ktorých si málokto tvoril pohľad na svet inak ako čítaním novín, ako sme vždy ľutovali, po návšteve Londýna a Paríža, koľko novín ľudia čítajú, v metre, na zástavkách, ale aj v šaline z Karlovky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako sa stal z Mečiara a z Harabina symbol odporu proti establišmentu? Tu už nie sme konfrontovaní s nevzdelanosťou a izoláciou od hlavného prúdu novín, ale s jasným pokusom o rehabilitáciu politikov a atmosféry, ktorá nemá nič spoločné s alternatívou a kritikou.

Skončilo sa to a takmer zmizlo aj elegantné gesto otvoriť si pri raňajkách niekoľko denníkov, len tak si ich prejsť. Na klesajúcu kvalitu novín a aj čiernej kroniky sa sťažoval už aj Orwell, keď napísal, že už ho v nedeľu poobede nebaví čítať príbehy o nekvalitných zločinoch, chýbali mu správky o veľkých vlakových lúpežiach a rozprávkových bankových pokladoch a texty rešpektovaných autorov.

Prví píšu o vojne v Iraku

Ale to ešte neznamená, že kvalita zmizla. Urobil som si po istom čase náhodnú kontrolu tém takzvaných alternatívnych médii a zistil som nasledovné. Jedným z motívov, ktoré uvádzajú ako dôvod svojej existencie, je vojna v Iraku. Vraj je o nej zamlčiavaná pravda, že sa o týchto udalostiach nepísalo, nikto nekritizoval americkú zahraničnú politiku a teda oni sú prví, ktorí o tom píšu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Musím sa zasmiať, pretože som si uvedomil, že v prípade Iraku ide zo strany toho spektra o zmes nevzdelanosti a hádam aj veku. Neviem, čo a kde robili ich autori v čase americkej invázie do Iraku, no veľmi dobre viem, čo písali veľké svetové denníky, ako americkú politiku v Oriente kritizovali, od prvej chvíle spochybňovali Powellovo výstupenie v Bezpečnostnej rade OSN s bielym práškom, ktorý mal byť dôkazom existencie zbraní hromadného ničenia.

Publikovali na túto tému tisíce analýz, reportáží, boli to americké noviny a Seymour Hersh v New Yorkeri, ktorý svetu odhalil mučenie väzňov v Abú Ghrajbe, boli to konzorciá anglosaských a európskych denníkov, ktoré spracovávali WikiLeaks a Snowdenove informácie o odpočúvaní spojencov Američanmi, boli to americké médiá, ktoré priniesli informácie o exterminačnej vojne vo Falúdži počas bojov v Iraku a boli to francúzske médiá, ktoré radikálne kritizovali Sarkozyho a Cameronovu vojnu v Lýbii.

Nerobili to ezoterické weby, kde sa mieša geopolitika s hystériou a s fotkami koní a krátkych plaviek, ale veľké renomované denníky, tie, o ktorých sa dnes hovorí ako o súčasti mašinérie lži.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4VU4 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Nataša Holinová

Vetovanie Žilinkovej renty sa dalo čakať, ale čo bude ďalej?


10
Ilustračné foto.

Myslia si, že vyhrali. No prehrajú to pred dejinami aj na súdoch.


19

Kreslí Mikuláš Sliacky.


2
Peter Tkačenko.

Nová doba: politici kádrujú verejnosť.


9
SkryťZatvoriť reklamu