žalovať. To však predpokladalo, že ho najskôr prokurátor obviní. JUDr. Barila po dlhých mesiacoch práce síce obvinenie vzniesol, ale jeho nadriadený potreboval iba desať dní, aby urobil zmenu, kvôli ktorej generálny prokurátor Vaľo telefonoval už Barilovi. Mgr. Šumichrast podanie odložil. Skrytý pôvab monokracie spočíva v tom, že v konečnom dôsledku až generálny prokurátor rozhoduje, čo urobí prokuratúra ako inštitúcia. Ak sa Michal Vaľo rozhodne, že niekoho prostredníctvom svojich podriadených ochráni, nemôže sa ani zjavnému páchateľovi nič stať. Okrem ústavnej imunity je teda na Slovensku aj imunita prokurátorská. Imunita pre pozvaných.
V posledný augustový deň roku 1995 na ceste zo Svätého Jura do Bratislavy skupina neznámych ľudí prepadla syna prezidenta republiky a v ten istý deň ho násilne zavliekla do Rakúska. Koncom septembra 1995 vyšetrovateľ Peter Vačok zadržal prvú osobu, ku ktorej ho priviedlo vyšetrovanie...
"Z NADHĽADU A NEZAUJATE"
Piati občania Svätého Jura, bývajúci na Novej Pezinskej ulici, vypovedali, že sa v blízkosti domu Michala Kováča mladšieho zdržiaval skriňový Mercedes 208 D bielej farby. Podľa evidencie tajných ŠPZ išlo o vozidlo Slovenskej informačnej služby. Jeden zo svedkov vypovedal, že keď ho 30. augusta prebudil v noci brechot psov, vyšiel z domu zistiť, čo sa deje. Pri Mercedese videl skupinu zhovárajúcich sa osôb a vozidlo Ford Mondeo - na útržok novín si zapísal jeho ŠPZ. Vyšetrovateľ z tajnej evidencie znovu zistil, že vozidlo patrí Jiřímu N., príslušníkovi SIS. Ten pri výsluchu nepoprel, že vo Svätom Juri naozaj bol - tvrdil však, že si tam zašiel kúpiť fľaškové pivo. "Kupoval" ho takmer o polnoci, keď už bol hostinec zatvorený, pričom svoje auto zaparkoval asi 200 metrov od neho - práve v blízkosti domu Kováča mladšieho. Vyšetrovateľ dospel k záveru, že Jiří N. bol členom skupiny, ktorá sledovala prezidentovho syna a zisťovala informácie potrebné na dokonanie trestného činu. Major Vačok preto 24. septembra 1995 rozhodol o začatí trestného stíhania proti Jiřímu N. Dozorujúci prokurátor Róbert Vlachovský s tým súhlasil...
Na fakt, že bolo vznesené obvinenie proti príslušníkovi SIS, hneď reagovala vládna moc. Zo služobnej cesty v Bruseli sa musel predčasne vrátiť minister vnútra Hudek a generálny prokurátor Vaľo sa dostavil z dovolenky. V noci sa na úrade vlády stretli s premiérom Mečiarom a hneď na druhý deň prokurátor Vlachovský náhle zmenil názor - okamžite zrušil uznesenie majora Vačoka o trestnom stíhaní Jiřího N. Riaditeľ SIS vzápätí podal na vyšetrovateľov trestné oznámenie, lebo vraj na jeho ľudí "vykonávali psychický nátlak a nahovárali ich krivo vypovedať o činnosti SIS v prípade Michala Kováča mladšieho". Za to, že si robili svoju prácu, kritizoval vyšetrovateľov aj Vladimír Mečiar: "Vidím, že je tu snaha rozvinúť istý motív, ktorý by išiel tak, že nájsť hocikoho z týchto služieb vinného, potom obviniť SIS ako celok a keďže vláda vymenúva a odvoláva riaditeľa SIS, obviniť vládu ako celok."
Aj generálny prokurátor Vaľo sa osobne angažoval - pokúsil sa majora Vačoka usmerniť správnym smerom. 4. októbra 1995 sa s vyšetrovateľom stretol, aby mu vysvetlil, že v tomto prípade "môžu mať účasť rôzne spravodajské služby". Konkrétne spomínal iba služby západné. Keď mu Peter Vačok objasnil, ako hodnotí dôkaznú situáciu, "generálny" povedal, že "vyšetrovanie takto vedené nie je objektívne". Vyšetrovateľ namietol, že ak má takýto názor, potom nech mu prípad odoberie. Michal Vaľo na to poznamenal, že odňatie spisu by nebolo správne a znovu apeloval na Vačoka, aby "dôkazy hodnotil z nadhľadu a nezaujate". Čo sa onedlho aj stalo.
"TOTO BY NEBOLO TRESTNÝM ČINOM"
Vyšetrovateľom sa prihlásil príslušník policajného zboru, ktorý oznámil, že sa na neho obrátil Oskar Fegyveres spolu s Igorom M., aby im pomohol vytvoriť alibi pre Mercedes 208 D - mal vyhotoviť záznam, že v kritickom čase bolo toto vozidlo kontrolované na inom konci republiky. Vyšetrovatelia potom zistili, že obaja menovaní sa pokúsili v sklenárstve na Jurigovom námestí vymeniť nepriehľadné sklá z Mercedesu za obyčajné. Keďže bolo jasné, že sa pokúšajú zakryť spáchaný trestný čin, major Vačok obvinil Fegyveresa i jeho spoločníka z trestného činu nadržovania spolupáchateľstvom. Oskar Fegyveres po zadržaní podrobne vypovedal o účasti SIS na zavlečení prezidentovho syna.
Prokurátor Vlachovský, aj keď mal k dispozícii priznanie jedného zo spolupáchateľov, potvrdené svedeckými výpoveďami i listinnými dôkazmi, však druhý raz zrušil uznesenie majora Vačoka o začatí trestného stíhania! A generálny prokurátor Vaľo tomu nasadil korunu - tvrdil, že aj keby "Oskar Fegyveres skutočne spáchal skutok... presne tak, ako ho popísal, toto konanie by nebolo trestným činom". Lebo vraj trestný čin nadržovania spolupáchateľstvom je možné spáchať len úmyselne! A Fegyveres a ani jeho spoločníci vraj nevedeli, že sledujú Kováča mladšieho preto, aby ho bolo možné prepadnúť...
Mimochodom, je to typický znak prokurátorského rukopisu Michala Vaľa. Najskôr tvrdí, že sa trestný čin nestal a potom ešte na dôvažok dodá, že keby sa aj stal, nešlo by o trestný čin. Tento jeho "grif" je evidentný aj v uznesení, ktorým okresný prokurátor Tibor Šumichrast odložil trestné oznámenia na ministra Krajčiho. Aj tam sa najskôr tvrdí, že minister referendum nezmaril, a potom nasleduje dodatok: "Vzhľadom na zjavnú právnu bezvýslednosť referenda by ani úmyselné zmarenie celého referenda nemohlo dosiahnuť spoločenskú nebezpečnosť trestného činu." Oba prípady majú spoločný nielen prokurátorský rukopis, ale aj výsledok: Generálny prokurátor prostredníctvom svojich podriadených zabránil, aby proti dôvodne podozrivým bolo vznesené obvinenie. Tam, kde niet obvineného, niet ani žalovaného, a potom ani súdeného. Je tam len prokurátor, ktorý nedal spravodlivosti priechod.
"NEMOŽNO ŽIADAŤ VYDANIE"
Prokurátor Vlachovský svoju rolu dovŕšil vtedy, keď po opakovaných udaniach na vyšetrovateľa, ktoré mu vo veľkom počte dodávali premiér Mečiar a riaditeľ SIS, napokon majorovi Vačokovi vyšetrovací spis odňal. Šancu dostal predsedom HZDS avizovaný "Stredoslovák" Jozef Číž, ktorý prípad dotiahol až do jeho úspešného uloženia, za čo dostal nielen vysokú odmenu, ale aj vyššiu funkciu a primerané odstupné pri odchode do civilu... Generálny prokurátor predsedovi HZDS pomáhal ďalej.