Cielené bombardovanie sýrskej leteckej základne americkými silami je konštruktívna a povzbudivá reakcia na zverstvo Asadovho režimu a na cynizmus jeho ruských sponzorov.
Áno, tieto slová znejú takmer nezlúčiteľne s vládou prezidenta USA Donalda Trumpa, ktorý doteraz toľko táral o izolacionizme a o tom, že je „Amerika prvá“, a len pred pár dňami dával sýrsku anarchiu za vinu svojmu predchodcovi. Ale len fanatici by nedovolili, aby nový prezident a neskúsený politik prehodnotil svoje postoje vo svetle zmenených okolností.
Rozhodnutie zaútočiť 59 strelami na letisko Šajrat postaví nové mantinely pre sýrsky režim Bašára Asada a to tým, že nebude môcť viesť totálnu vojnu proti svojim vlastným občanom s cieľom využiť dlhodobo nerozhodnosť západných mocností.

Krajiny ako Nemecko a Japonsko už kvitovali americké útoky a pridali sa dokonca aj predstavitelia opozičnej Demokratickej strany v USA. Takže niet pochýb, že Trumpovo rozhodnutie vráti do hry dosiaľ chýbajúci prvok vodcovstva vo svetovom odpore voči Asadovi. A zároveň, ak využije túto iniciatívu a bude pokračovať vo vojenskom nátlaku, môže výrazne prispieť k ukončeniu tohto neznesiteľného konfliktu.
Americká odpoveď na utorňajší chemický útok zároveň aspoň dočasne utíši obavy z temnej náklonnosti zo strany Trumpovej administratívy k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a k ruským záujmom.